Proč mutovaná? Stejně jako Korniš Rex (Cornish Rex), Německý Rex (German Rex), Selkirk Rex, z jiných "nerexovitých" plemen pak třeba Česká Kadeřavá nebo La Perm patří mezi tímto způsobem vzniklá plemena.

Mutovaný znamená, že mají  jeden či více velmi specifických znaků. Například v tomto případě zvláštní texturu srsti. Tím se vylepšuje jejich genetická výbava. Mutace je spontánně nastávající změna dědičného materiálu, jež může být předána potomkům.

Trocha historie

Devon rex se chová teprve od roku 1960. V Anglii, v hrabství Devon poblíž Buckfaislegh, žil první kocour, a navštěvoval kočky v okolí – samozřejmě. Ale nebýt  jedné zvídavé dámy, kterou zaujala zvláštní srst a vzhled tohoto kocoura... devoni by neexistovali. Ona dáma, paní Beryl Cox, pak náhodou do svého domu nalákala březí želvovinovou kočičku, která se jí odměnila vrhem koťat, z nichž jedno bylo celé po tatínkovi… celé zvlněné! Takže se vesele křížilo a dostavil se úspěch. Na světě byla první koťata se zvlněnou srstí… Tolik legenda o vzniku tohoto kudrnatého plemene.

Pravdou ale zůstává, že již čtyři roky poté vznikl v Anglii první chovatelský klub Rex Cat Club

Popis – není to mimozemšťan?

Devon rex patří do skupiny krátkosrstých koček. Jestli vám trochu připomíná sphynxe, tak spolu něco málo společného mají. Dříve se tímto plemenem vylepšoval vzhled sphynxů. Je to středně velká kočka a dříve se jí říkalo také koboldkat – kočka skřítek. Proč asi? Možná pro její zvláštní podobu se skřítky či mimozemšťany… Hlava je ve tvaru krátkého klínu, čelo kulaté a lebka plochá. Lícní kosti vystupují. Čenich je krátký a brada silná. Obličejové partie vytvářejí tzv. pinč. Hmatové chlupy jsou zkadeřené, uši velké a široce nasazené. Pokryty jsou normální srstí, kožní záhyby na zadní straně ucha jsou také osrstěné. Zajímavé jsou její oči. Jsou velké, oválné a posazené dost daleko od sebe. Jsou zářivé, jasné a mohou mít jakoukoliv barvu. Krk je štíhlý a dlouhý, tělo středně dlouhé, pevné a svalnaté. Přední nohy vypadají trošku do písmene O. Tlapky jsou malé, oválné a ocas dlouhý a postupně se zužuje a je pokrytý hustou zvlněnou srstí.

Devon rex má srst na dotek hrubší než jeho kolegové Cornish rex a Německý rex. To je dáno tím, že devon rex má jak pesíky, tak i podsadu. I tak je ale jeho srst měkká a příjemná na dotek.

Během línání se může stát, že vzniknou holá místa, ta ale samozřejmě později dorostou.
Uznány jsou všechny barvy i kresby včetně kombinací s bílou.
Váha se pohybuje v rozmezí mezi 2,5 – 4 kg

Péče je nenáročná

Péče o devony je v podstatě jednoduchá a nenáročná. Nemusíte je ani česat, ani kartáčovat jako u jiných plemen. Jejich kadeřavá srst by se tím zničila a vznikla by holá místa. Stačí pouze hlazení rukou a občasné vykoupání. Jinak běžná občasná hygiena uší – a je hotovo.

Jejich povaha?

Jejich povaha je velmi milá, vnímavá a inteligentní. Jsou to příjemní společníci, neustále musí se svými lidmi komunikovat. Milují i návštěvy, pokud k vám přijde někdo nový, tento malý všetečka ho prozkoumá s řádnou pečlivostí…

Je to v dospělosti mimořádně klidné a přátelské plemeno, nikdy nejsou agresivní, a to ani mezi sebou, ani k člověku. Jsou to učitelé tolerance a trpělivosti.

 A cena?

Cena je o něco vyšší než u jiných plemen a samozřejmě není jednotná, záleží na kvalitě daného koťátka a jeho rodičích.

Líbí se vám tihle přátelští rošťáci?

Foto a odborná konzultace: http://www.schmuck.webz.cz/kocka.php?id=3

Archivní článek