Paví očko, komáří rybka nebo gupka – to jsou názvy pro tu nejrozšířenější a neoblíbenější akvarijní rybičku vůbec. Jinak též živorodka duhová. Kdo by je neznal… Jsou krásné a přitom cenově přístupné i začínajícím akvaristům. Někdy lze sehnat i v přírodě ulovené gupky, ty jsou o něco větší a mohutnější než plně domestikované formy. V závěsu za nimi jsou mečovky a platy, další oblíbené živorodky. Jsou to vděčné, snášenlivé a odolné rybky. Zdržují se ve všech patrech akvárií, ale nejvíce jsou aktivní v horním.

Původ
Většina živorodek pochází ze severní a jižní Ameriky (Brazílie, Barbados). Paví očka se však vyskytují téměř po celém světě, protože byla vysazována proti komářím larvám, které ve velkém požírají a tak částečně chrání obyvatelstvo proti malárii. V přírodě snáší nejrozmanitější složení vody a to jak ve sladké, tak i v čisté mořské vodě. Mečovky pochází z Mexika, Guatemaly a Hondurasu.  Všechny barevné formy mečovek byly vyšlechtěny z původní formy tzv. „zelené mečovky“.

Rozmnožování
Samečci mají pářicí orgán, tzv. gonopodium, kterým se dostávají spermie do genitální papily samičky, v níž pak dojde k oplození jiker. Samečci jsou výrazně menší než samičky, jsou štíhlejší, více barevní a mají  nádherné ocasní ploutve.

Mohutnější samička ale jikry neklade, nýbrž rodí již živá mláďata schopná samostatného života, v počtu od 10-70 kusů. Že se blíží porod mláďat poznáte podle velkého břicha a více ztmavlé skvrny na zadní straně břicha. Z jednoho oplození může samička porodit mláďata vícekrát bez další přítomnosti samečka. Spermie má totiž samička schované uvnitř těla ve vejcovodech v tzv. spermatoforech (v těch jsou jí samečkem předány do těla) a tam se postupně rozpustí a oplodní již zmiňované jikry.

Čerstvě narozená mláďata jsou ale vítanou pochoutkou pro spolubydlící rybky a dokonce i pro jejich vlastní matku. Takže pokud chcete novorozený potěr uchránit, včas odkliďte samičku před porodem do oddělené nádrže. Pokud máte v akváriu dostatek úkrytů, pak část mláďat úspěšně přežívá, protože rostou poměrně rychle.

Pozor! Mnohé živorodky se mezi sebou rády vzájemně kříží (například mečovky a platy – jsou totiž na pohled hodně podobné), takže pokud chcete čistě jednodruhový chov, pak je musíte chovat odděleně.

Mečovky jsou větší živorodky, samečci se mezi sebou obyčejně dobře snáší, přesto je lepší u obou druhů chovat hejno samiček a pouze několik samečků. Samečci jsou totiž velmi podnikaví v páření, takže větší harém uvítají.

Potrava
Živorodky jsou na potravu nenáročné, všežravé, ochotně přijímají suchou potravu průmyslově vyráběnou s přídavkem zeleného krmiva (řasy, zelené sušené krmivo), ale i obyčejné sušené dafnie. Potěšíte je komářími larvami, ty přímo milují a jsou přirozenou součástí jejich jídelníčku. A pokud máte hodně světlé rybky, např. bledě oranžovou mečovku, pak je docela zajímavé sledovat, jak se chudinka larva v mečovce ještě chvilku hýbe… drasťák, co?

Čerstvá mláďata nejraději přijímají práškovou potravu.

Voda
Je jim příjemnější měkká voda, ale uspokojivě žijí i ve vodě tvrdé. Důležitá je přiměřená teplota 17-27 stupňů. Voda by také neměla být příliš kyselá. Při příliš kyselé reakci vody pak dochází k roztřepení ocasních ploutví, živorodky chřadnou a jsou náchylnější k různým onemocnění.
Ideální je přidávat do vody trochu mořské soli, lze použít i kuchyňskou sůl, pokud je bez jódu.

Nevýhoda chovu živorodek
Vytváří velké množství výkalů, více než jiné druhy ryb, takže je důležitá výkonná filtrace a čištění vody. Pomůže také větší nádrž. Navíc mečovky potřebují k životu více prostoru, takže vyžadují větší nádrž (min. 60 cm dlouhou) než paví očka.

Zajímavost
Chovu živorodek se můžete věnovat i profesionálně. Existují soutěže krásy pro paví očka, mečovky i platy. Hodnotí se síla, zdraví a barvy ploutví a celkové vybarvení. Soutěžní živorodky jsou pak také o to finančně náročnější.

K mečovkám se váže ještě jedna zajímavost.  Někdy se staré dospělé samičky změní v samečky. Naroste jim gonopodium a meč na ocase, ale považuje se za málo pravděpodobné, že by se takto přeměněné ryby také rozmnožovaly.

A pokud tedy máte doma akvárium, tu nejlepší televizi na světě, pak možná v paměti vylovíte fakt, že s pavími očky nebo mečovkami jste nejspíš taky začínali…

Foto: Pavel Mžourek - www.akvarista.cz

archivní článek