Připadá vám chrt moc vychrtlý, retrívr moc chlupatý a naháč moc nahatý???

 

Pokud stále hledáte to své vysněné plemeno psa, které by vypadalo tak nějak ladně, ale ne přešlechtěně, pak vás možná okouzlí ladný kůň mezi psy – plemeno basenji. Čte se basendži a občas se tak i píše, setkat se můžete i s názvem basenži.

Špičaté uši, čtvercová souměrná postava, vysoce nasazený zatočený ocas a vrásky na čele. Je to pes s doslova aristokratickým vzhledem a ladným pohybem toho nejušlechtilejšího koně. Není hubený ani tlustý, prostě tak akorát štíhlý.

 

Vysoký je v kohoutku 40-45 cm, váží kolem 10 kg. Barvy jsou nejčastější červenobílé, žíhané, černé, ale vždy s bílými místy. Fenky hárají pouze jednou ročně, většinou v zimních měsících, čímž se liší od ostatních plemen. Dožívá se 12-15 let.

 

Přešlechtěný rozhodně není, řadí se mezi tzv. přírodní plemena, a tak je odolný a zdravý. Je také poměrně tvrdohlavý a nerad se podřizuje příkazům. Lze ho úspěšně vycvičit, ale chce to trpělivost, důslednost a stejně není výsledek nikdy stoprocentní. Jeho povaha není agresivní, a tak ho lze milovat i s jeho povahovými vrtochy.

Nikdy jeho výcvik nepojímejte agresivně, mohl by se zapřít a potom s ním už nikdo nic nesvede. Stoprocentně ho zaměstnáte během u kola, agility nebo jinou pohybovou aktivitou. Basenji totiž pohyb velmi miluje, ale pozor! Má silně vyvinutý lovecký pud, takže není radno ho pouštět z vodítka. Jeho instinkt dohonit a zabít je tak silný, že pokud zbystří králíka, v tu chvíli nevidí ani neslyší.

 

Prostě nezapře svůj původ, kdysi byl v Africe používán jako lovecký pes. Pochází z Konga, kde byl společníkem nejbohatších faraonů, o čemž svědčí nálezy v hrobkách. Dobrý lovec byl draze ceněn, špatný lovec skončil v hrnci na večeři… toť původní selekce. Dodnes tito psi loví s Pytmeji v deštných pralesích a pomáhají nahánět drobnou pernatou zvěř do sítí.

 

O jeho původu z horké Afriky svědčí i zamilovanost do tepla a sluníčka. Basenji nemá rád deštivé a studené počasí, toho s procházkou v podzimní plískanici moc nepotěšíte.

 

Stejně tak miluje své lidi, musí mít úzký kontakt s člověkem, takže není vhodné ho chovat v kotci. A i přes jeho nesmírnou aktivitu si i doma rád zalenoší na gauči či se vyhřívá na zápraží na sluníčku. Je-li se svým člověkem, je nadmíru spokojený a ke štěstí mu stačí pouhá přítomnost milované osoby. Ke své rodině je milý a přítulný, k cizím lidem je ale nedůvěřivý. Umí samostatně přemýšlet a jednat.

 

Zajímavost:

Basenji má extrémně krátkou srst, a tak nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Jako bonus navíc nemá téměř žádný typický psí pach, a to dokonce ani když zmokne (!), takže ho netřeba ani koupat. Vodu stejně příliš nemilují. Jsou velmi čistotní a rádi o svoji srst pečují olizováním, podobně jako kočky. Dokonce používají packy k očistě obličeje! A po jídle si prý i tlamu očistí…

Přičteme-li k tomu jejich tichost, tak jsou to ideální psi do městských bytů, musíme jim ale samozřejmě věnovat maximum pozornosti a hodně pohybu.

Tito psi také upoutají další zajímavostí. Neumí štěkat a svoje pocity někdy vyjádří krátkým štěkem podobně jako lišky nebo celou plejádou různých kňučení a vrčení. Občas o nich kolují fámy, že jsou úplně němí, ale tomu nevěřte. Basenji mají hrtanový prostor menší ve srovnání s jinými domácími psy a omezený pohyb hlasivek pak znemožňuje klasické štěkání. Umí však výt, a tak vás může po návratu domů vítat pěkný koncert…

Cena basenjiho s rodokmenem se pohybuje kolem 15.000,-Kč, pes bez rodokmenu nezaručuje své typické vlastnosti, kříženec ztrácí neštěkavost, dostane typicky psí zápach, feny hárají po půlroce atd.

Zajímavé též je, že basenji miluje různé druhy zeleniny. Že by vegetarián?

 

Foto a odborné informace: Jaroslav Kalous, www.basenji.cz 

Archivní článek