Pastevecký honácký pes původem z Belgie upoutá svojí ušlechtilou krásou. Mimořádně oddaný a věrný pes, který se liší od ostatních honáckých a pasteveckých psů velkou bystrostí a zájmem o dění kolem sebe. S klasickým německým ovčákem ale nemá pranic společného. Byl spojením dokonalého pracovního rychlého a hbitého psa, kterého belgičtí honáci potřebovali. Až kolem roku 1890 se začíná pomalu krystalizovat plemeno, které vznikalo dlouhá desetiletí pečlivým křížením nejschopnějších ovčáckých psů. O deset let později se stávají národní rasou.
V Čechách měli milovníci psů možnost prvně vidět belgického ovčáka až v roce 1989 v Hradci Králové při předvádění různých disciplin. Prý nejlepší pes pro pracovní využití – temperamentní, ale přemýšlivý a klidné mysli.
Svému pánovi neustále dokazuje lásku a oddanost. Je klidný, ale hrdý a bystrý, inteligentního vzezření. To je však výsledek i trpělivé chovatelské práce, bez lidské lásky a výchovy by se jeho povaha snadno zvrtla kamsi jinam. Povaha štěňat je po narození víceméně stejná, ale lidský přístup udělá své. Pes pocházející ze samoty se stane bázlivým a kousavým, pokud se setká s fyzickými tresty, je náprava jeho pošramocené duše velmi těžká.
Je to ideální ochranářský pes. Nejedná jen na přímé povely svého pána, ale s vědomím, že chrání svůj majetek i svoji lidskou smečku, umí rozhodovat a jednat sám svým vlastním rozumem. Je to pozůstatek jeho původního poslání – pastevectví.
Obecně platí: Nezradíte-li jeho důvěru, nikdy on nezradí vás.
Existují v různých barevných variantách, jejich rozebírání by bylo nekonečné, takže jen stručně. Od černých psů s bílými znaky po čistě hnědé nebo s výraznou černou maskou… Vybrat si můžete psa krátkosrstého, dlouhosrstého nebo hrubosrstého.
Je to nenáročné plemeno. Není náročný na kvalitu krmení ani na péči o srst, kterou stačí jednou týdně pročesat. Je to zdravé, odolné plemeno bez zátěže genetických vad (například dysplazie kyčelních kloubů, tak častá u velkých plemen, se u belgického ovčáka vyskytuje jen velmi zřídka), je odolný vůči klimatickým podmínkám a otužilý.
Nejnáročnější na péči o srst jej samozřejmě dlouhosrstá forma, a to zejména v době línání. Krátkosrstým psům stačí občasné vyhřebelcování gumovým hřbílkem.
Samozřejmě musíte občas prohlédnout zuby, vyčistit uši a zkontrolovat, zda si pes při pohybu správně obrušuje drápky, případně mu je zkrátit speciálními kleštičkami.
Je vhodný do bytu, na zahradu i do kotce. Je spokojený, má-li dostatek pohybu a hlavně lásku svých majitelů…
Jako pracovní plemeno nelze přehlédnout jeho profesionální uplatnění. Je vhodný pro služební vrcholový výcvik, zde jsou úspěšní zejména krátkosrstí ovčáci, využívají je policisté, celníci a pohraničníci, záchranáři či jako společníky zdravotně postižených. Pro jejich klidnou povahu je lze používat i při canisterapii. Je nadmíru všestranný, co říkáte?
K cizím lidem je nedůvěřivý a odměřený, ale nereaguje negativně. Je to prostě jeho přirozená nedůvěra ve vše nové a cizí. Svého majitele a svou rodinu ovšem bezmezně miluje.
Jeho cena je poměrně vysoká, rozhodně to není pes z nejlevnějších. Cena se pohybuje v rozmezí od 6 do 15.000,-Kč v závislosti na kvalitě chovu, pořizovacích nákladech, ceně krytí a podobně.
V České republice najdete pro toto plemeno dva chovatelské kluby - klub Berger Belge a KCHBO - Klub Australského a Belgického ovčáka.
Foto: http://www.mal-gro.unas.cz/
Archivní článek
Nový komentář
Komentáře
Já bych neřekla, že belgický ovčák je až tak nenáročné plemeno. Tohle plemeno bývá hodně temperamentní, potřebuje spoustu pohybu a zaměstnání. Jak se nudí, často bývá zle. Jsou to prostě psi pro hodně aktivní lidi.