Border kolie musí okouzlit každého, kdo ji jen koutkem oka spatří. Na pohled veselý, vtipný a velmi líbivý pes…

Ne nadarmo se o nich říká, že borderka je nejinteligentnější pes na světě. Rychle se učí všemu a snadno se přizpůsobuje běhu okolo sebe. Už z jejího chování vycítíte, že je velmi závislá na svém pánovi, doslova mu visí na očích a je stále připravena plnit spolehlivě jeho rozkazy. Do všeho jde po hlavě. Je věrná, vytrvalá a pozorná.

 

Má velkou potřebu pohybu, takže se nehodí pro lenivého člověka. Potřebuje zaměstnat jak nohy, tak mozek přiměřenou prací, jinak bude nešťastná.

Její snadná přizpůsobivost z ní dělá i vhodného psa do městského bytu. Rychle si zvykne na denní režim svých lidí a v době vaší nepřítomnosti bude slastně odpočívat. Ovšem jakmile se objevíte doma, musíte počítat s tím, že budete muset vyrazit na dlouhou procházku spojenou s milionem nejrůznějších pro psy zajímavých činností. Rozhodně budete muset zapnout mozek, rozjet fantazii na plné obrátky a obětovat pro ni dostatek času.

 

Původ
Border kolie vznikla kdesi na britsko-skotském pomezí, o čemž svědčí i její název (border znamená hranice), a to díky snaze vyšlechtit dokonalého ovčáckého psa. Toto plemeno je výsledkem křížení těch nejlepších ovčáckých psů, kde při použití do chovu nikdy nebylo přihlíženo k exteriéru, ale záleželo na pracovních schopnostech.

Na konci 19. století se začala křížit s plemenem skotská kolie, ale toto tvrzení se v jiných pramenech spíše vyvrací. Výsledkem snahy chovatelů je tento snadno se rozhodující, svěží, živý a pracovitý pes.

I dnes je velmi rozšířena mezi chovateli ovcí, určená k pracovním účelům.

Až v roce 1976 byla přijata anglickými chovatelskými kruhy a uznána za právoplatné plemeno.

 

Hodí se na veškeré práce, dokonce kvůli své vlídné povaze a učenlivosti se border kolie báječně osvědčila jako pomocník postiženým lidem nebo jako slepecký pes. Toto plemeno je špičkou v pasení i novodobých sportech jako jsou agility, caniscross, tanec se psem, flyball, obedience... a začíná se pomalu prosazovat i ve služebním výcviku.

A jak vypadá?

Je to pes tak akorát. Ani těžkopádný, ani příliš velký, je středně vysoký. Pes měří 53 cm, fena je jen o maličko menší, váha je zhruba 14-20 kg. Má pevnou kostru a silné svaly, souměrné obdélníkové tělo a širokou hruď. Hlava je úměrná velikosti těla, je široká, přechod od hlavy k čenichu je jasně zřetelný. Čenich se ideálně zužuje.

Uši jsou střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené. Oči jsou daleko od sebe a mají oválný tvar.

Ocas je nízko nasazený, sahající až k hleznům, dobře osrstěný a na konci se lehce otáčející k tělu. Nesmí se však zvedat nad úroveň hřbetu.

 

Srst je rovná, přiléhající, delší na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Na péči není náročná, stačí čas od času vykartáčovat hřebenem či kartáčem.

 

Nejrozšířenějším zbarvením je černá s bílými odznaky. Bílá barva však nesmí převládat. Známá jsou i různá další vybarvení, včetně vzácné šedé (modré) barvy.

 

Soutěžní otázka 10. – Může pes onemocnět AIDS?

 

Její pohyb je typický pro ovčácké psy, lze ho popsat jako elegantně plíživý. Jinak je velmi mrštná, rychle dokáže maximálně zrychlit a opět zabrzdit.

 

Její povaha je milá

O její povaze již bylo mnoho řečeno, tak snad jen na doplnění. Je trpělivá a přátelská a vhodně vedená a dostatečně zaměstnaná borderka se hodí i k rodině s dětmi a domácími zvířaty.  

 

Ač vypadá border kolie jako ideální pes, není tomu tak… rozhodně to není pes pro každého. Je vyloženě pracovním plemenem, takže potřebuje notně zaměstnat. Bude ideálním společníkem v rodině, kde na ni budou mít dostatek času.

Jen tak to pro vás bude učenlivý kamarád a společník na dalších patnáct let…

 Foto: J. Křivánek, Pes Jíra

Cena border collie s rodokmenem se u nás pohybuje kolem 10-18.000,-Kč, v zahraničí kolem 800 euro


Foto a odborná konzultace:

Chovatelská stanice: Svěží vítr:  Ivana Šarochová   www.bordercollie-cz.com
Poslední foto: "Pes Jíra"

Archivní článek