Móda otevřených interiérů bez dveří je sice krásná, ale spíš na obrázku nebo v katalogu. Žít v takovém bytě může být někdy náročné. Přece jen i ten největší pohodář občas za sebou potřebuje prásknout dveřmi a užívat si nerušeně soukromí. Mnoho lidí dveřím stále připisuje hlavně tuto praktickou funkci, málokdo si však uvědomuje, že dveře jsou také doplňkem a ozdobou interiéru. Tomu byste měli přizpůsobit i jejich výběr.
Kromě klasických jednokřídlých dveří, které patří k nejpoužívanějším, si můžete zvolit také skládací nebo posuvné. Ty si většinou pořizují ti, kteří se nemohou rozhodnout, zda chtějí například propojenou kuchyň s obývákem nebo obývací pokoj s pracovnou. Tyto dveře potom nabízejí kompromis. Vzhledem k jejich šířce, která může být i několik metrů, jako otevřené místnosti propojí. Chcete-li je oddělit, stačí pár kroků a dveře zatáhnout.
Posuvné se dělí na dveře, které se pohybují při zdi, nebo na ty, jež jezdí v pouzdru uvnitř stěny. Ty jezdící při zdi můžete osadit i dodatečně, musíte ale počítat s tím, že u zdi, kde se posouvají, nesmíte postavit žádný nábytek. Proto jsou možná lepší dveře posouvající se v pouzdru. Bez bourání a stavění je však neumístíte, proto se doporučuje myslet na ně už při stavbě nebo rekonstrukci. Posuvné dveře lze umístit jak do klasické zděné, tak sádrokartonové zdi.
Přesto v místnostech, kam chodíte denně několikrát, neexperimentujte a zvolte klasické jednokřídlé, které se otevírají nejsnadněji. Jednokřídlé dveře se prodávají ve standardních šířkách 60, 70, 80 a 90 centimetrů. Širší už většinou dostanete jako dvoukřídlé.
Ať už se rozhodnete pro dveře celodřevěné nebo s fóliovým či dřevotřískovým povrchem, je nutné je vybírat podle okolního prostředí.
Například do klasických místností s velikostí kolem dvaceti metrů čtverečních a standardní výškou se nehodí široké dveře dvoukřídlé. Vypadají tady totiž příliš mohutně. K bílým plastovým oknům potom nikdy nedávejte dřevěné dveře. Zvlášť ty tmavé by potom místnost opticky zmenšovaly a vypadaly by příliš nápadně. Nekupujte také dřevěné dveře v úplně stejném odstínu, jako je podlaha. Tím se prostor opět opticky zmenší a může působit nudně. Dveře by měly být alespoň o odstín světlejší nebo tmavší, než je podlaha.
ilustrační foto Sapeli
Archivní článek
Nový komentář