Móda otevřených interiérů bez dveří je sice krásná, ale spíš na obrázku nebo v katalogu. Žít v takovém bytě může být někdy náročné. Přece jen i ten největší pohodář občas za sebou potřebuje prásknout dveřmi a užívat si nerušeně soukromí. Mnoho lidí dveřím stále připisuje hlavně tuto praktickou funkci, málokdo si však uvědomuje, že dveře jsou také doplňkem a ozdobou interiéru. Tomu byste měli přizpůsobit i jejich výběr. 
 

Při nákupu nových dveří je třeba krásu i praktičnost skloubit. Dveře by měly odpovídat velikosti místnosti, zvoleným oknům, podlahové krytině i ostatnímu zařízení. Přitom výrobci dnes nabízejí dveře v sériích - mají stejný tvar, design, barvu, ale liší se většinou velikostí prosklené plochy. Můžete si tak pořídit do obýváku dveře skoro celé ze skla, naopak do koupelny ty samé, ale neprůhledné.

Kromě klasických jednokřídlých dveří, které patří k nejpoužívanějším, si můžete zvolit také skládací nebo posuvné. Ty si většinou pořizují ti, kteří se nemohou rozhodnout, zda chtějí například propojenou kuchyň s obývákem nebo obývací pokoj s pracovnou. Tyto dveře potom nabízejí kompromis. Vzhledem k jejich šířce, která může být i několik metrů, jako otevřené místnosti propojí. Chcete-li je oddělit, stačí pár kroků a dveře zatáhnout.

Posuvné se dělí na dveře, které se pohybují při zdi, nebo na ty, jež jezdí v pouzdru uvnitř stěny. Ty jezdící při zdi můžete osadit i dodatečně, musíte ale počítat s tím, že u zdi, kde se posouvají, nesmíte postavit žádný nábytek. Proto jsou možná lepší dveře posouvající se v pouzdru. Bez bourání a stavění je však neumístíte, proto se doporučuje myslet na ně už při stavbě nebo rekonstrukci. Posuvné dveře lze umístit jak do klasické zděné, tak sádrokartonové zdi.Pokud uvažujete o dveřích skládacích, počítejte s tím, že shrnuté lamely vystupují do prostoru. Nezapomeňte tedy při stavění poliček a jiných doplňků na volné místo.

Přesto v místnostech, kam chodíte denně několikrát, neexperimentujte a zvolte klasické jednokřídlé, které se otevírají nejsnadněji. Jednokřídlé dveře se prodávají ve standardních šířkách 60, 70, 80 a 90 centimetrů. Širší už většinou dostanete jako dvoukřídlé.


Ať už se rozhodnete pro dveře celodřevěné nebo s fóliovým či dřevotřískovým povrchem, je nutné je vybírat podle okolního prostředí.

Například do klasických místností s velikostí kolem dvaceti metrů čtverečních a standardní výškou se nehodí široké dveře dvoukřídlé. Vypadají tady totiž příliš mohutně. K bílým plastovým oknům potom nikdy nedávejte dřevěné dveře. Zvlášť ty tmavé by potom místnost opticky zmenšovaly a vypadaly by příliš nápadně. Nekupujte také dřevěné dveře v úplně stejném odstínu, jako je podlaha. Tím se prostor opět opticky zmenší a může působit nudně. Dveře by měly být alespoň o odstín světlejší nebo tmavší, než je podlaha.

ilustrační foto Sapeli

Archivní článek