„Vy se s tím třídíte, a voni to pak stejně všechno vysypou na jednu skládku!“ Takhle mě nedávno utřela sousedka, osoba pusy prořízlé, leč inteligence mdlé, když mě ve výtahu uviděla s pytlem PET lahví. Zahuhlala jsem v odpověď něco neurčitě nesouhlasného, ale tím to skončilo. Vlastně jsem nevěděla, co jí říct – moje přesvědčení, že nemá pravdu, se zakládalo spíš na pevné víře než na znalosti faktů. Dneska už bych věděla, co bábě odpovědět. Na stole mi leží knížka, kde to všechno je.

Publikace Kam s nimi autorky Jarmily Šťastné vznikla souběžně se stejnojmenným devítidílným televizním seriálem, který právě běží (nejbližší, sedmé pokračování bude k vidění na ČT2 v úterý 13.2. v 16.30). Skutečně se v ní dozvíte všechno, co potřebujete o odpadech, jejich třídění a recyklaci vědět - a to způsobem, kterému porozumí desetileté dítě i šedesátiletá babička. Názorné obrázky, přehledné barevné tabulky a stručná konkrétní vysvětlení bez dlouhých výkladů a emotivních ekologických apelů. Praktické pokyny.

Rádi byste věděli,
- co znamenají grafické značky, které můžeme najít na různých typech obalů?
- zda můžete do kontejneru na plasty hodit i rozbité zrcadlo nebo porcelánový hrnek?
- jak můžete naložit s pěnovým polystyrenem?
- co se vytříděným odpadem doopravdy dál děje, co se z něj vyrábí?
- k čemu slouží sběrné dvory?
V knížce najdete odpověď na tyhle i spoustu jiných otázek. Je určená doslova pro každého z nás – třídění odpadu už totiž dávno není záležitostí „skalních“ ekologů a donkichotských nadšenců, ale samozřejmou součástí života moderního člověka.

Knížka vyšla ve spolupráci České televize s obalovou společností EKO-KOM, která se už deset let věnuje zajišťování sběru, třídění a recyklace obalových odpadů. Je pěkně vypravená, vázaná v pevných deskách a vytištěná na kvalitním papíře. Je příjemné brát ji do ruky, což je u užitkové příručky dost neobvyklé. Zjevně není určená k jednorázovému přečtení, ale k tomu, aby se používala často a dlouho a aby do ní bylo nahlíženo při jakékoli pochybnosti. Speciálním bonusem je pak přiložené DVD se stejnojmenným televizním seriálem. Za velmi rozumnou cenu 169 korun je Kam s nimi k mání v běžných knihkupectvích; objednat si ji můžete i na stránkách České televize.  

Archivní článek