Válet se, polehávat, roztahovat, ležet a převalovat - co může být lepšího, než takto trávit večer při televizi nebo pěkné knížce? A firmy tomu přizpůsobují pohovky a křesla, která jsou nižší, mají větší hloubku a spoustu polštářů.  Ale nejen to.... K válení už dávno nepotřebujete sedačku ani postel. Nahradí je různé polštáře, matrace a lehátka, nafouknuté vzduchem nebo plněné kuličkami. Hodí se i do malého bytu, protože nezabírají tolik místa a nevypadají mohutně jako klasická pohovka. Ale na druhé straně jsou dostatečně velké, že se na nich můžete válet i ve dvou. A co víc, tento nábytek jsou ochotni akceptovat i -náctiletí bez toho, aby ho označili jako trapnej.Nafukovací a kuličkami plněný nábytek odpovídá také současným nárokům na bydlení, kdy byt slouží vám a ne vy jemu. Nějaký ten flek či padající drobky ze sušenek je nezničí. Buď mají speciální a lehce omyvatelný nylonový potah nebo je vrchní část snímatelná. Povlak tak můžete dát vyprat nebo donést do čistírny a je jako nový. Kupujete-li si nafukovací nábytek, vyřešíte také problém, co s ním, až se nebude hodit. Vyfouknete ho a ve sklepě vám zabere pár centimetrů. Své rozhodnutí oceníte i tehdy, když se budete stěhovat. A že se liší ve vaší rodině požadavky na měkkost či tvrdost sezení? Tady to není problém. Stačí najít ventil a vzduch ufouknout, nebo naopak přifouknout. Cena nafukovacích křesel a podnožek začíná zhruba na tisícikoruně.Máte-li pocit, že se nechcete celý večer vznášet na vzduchu a přejete si něco masivnějšího, můžete se rozhodnout pro polštáře plněné malými polystyrénovými kuličkami vysoké hustoty. Jejich hmotnost se pohybuje zhruba kolem pěti kilogramů. S nošením proto také žádný velký problém nebude. Oproti klasickému polystyrénu se ale vnitřní náplň nezmenšuje a nesesedá. Dokonce ani potah nejde roztrhat.
Kuličkový nábytek můžete dát do každého bytu i místnosti. Má různé tvary a velikost, proto poslouží i jako nouzové lůžko. Na ty největší si běžně sednou tři dospělé osoby nebo čtyři děti. Menší typy potom můžete používat jako podnožky, aby relaxace byla dokonalá.
A omezeni nejste ani barvou. Vybírat si totiž lze z více než deseti barevných provedení a několika vzorů. Jeho cena začíná zhruba na třech tisících. 

 

 

 

 

 

Pořídíte-li si místo klasické sedačky tyto polštáře, prospějete tím i vlastnímu tělu. Podporují totiž takzvané dynamické držení těla. Když sedíte v obyčejném křesle, svaly stále pracují a páteř se stlačuje. Na vzduchových nebo kuličkových polštářích ale můžete střídat různé polohy nejen při sezení a ležení a polštář se vám přizpůsobuje. Síly působící na páteř se rovnoměrněji rozprostřou na celé tělo. A vám ani nábytku vůbec nebude vadit, že stále nemůžete najít tu správnou relaxační pozici. Vrtět se tady je totiž dovoleno!

ilustrační foto Ikea a Fatboy

Archivní článek