Nevíte, čím to je, ale nějak se ve svém bytě necítíte dobře? Prostor, v němž bydlíte, vás ovlivňuje mnohem víc, než si myslíte. Může vás nejen nabít pozitivní energií, nabudit jako adrenalinová injekce, ale stejně tak i zakopat vaši dobrou náladu hluboko pod suterén. Dáme vám pár dobrých tipů, jak si zvelebit svůj byteček, aby z něj čišela pohoda a pomohl vám načerpat tolik potřebné síly po náročném pracovním dni. Jak pozvednout byt ze šedivé tuctovosti, i když nevlastníte zlatou kreditku ani neobýváte prostory velikosti tanečního sálu?

A - dopřejte mu dostatek světla.
Stowattová žárovka visící bez stínidla u stropu se hodí tak do kulis dramatické divadelní hry a ne do bytu. Nejenže vás oslňuje, na kráse prostoru nepřidá, ale zaručeně vás připraví o romantickou atmosféru. Každá místnost by měla mít centrální osvětlení, které je vhodné doplnit nepřímými světelnými zdroji. Takovéto uspořádání může překvapivě proměnit jinak fádní prostor.

B - zvětšete si opticky prostor.
Pokud vám plocha vašeho bytu připomíná velikost stanu či sklepní kobku, nezoufejte. I tady existuje řešení. Prostory vymalujte zásadně světlými barvami, protože opticky zvětšují. Zázraky v pidi místnosti udělá i zrcadlo. Při výběru nábytku dbejte na zásadu: méně je více. Dejte přednost nižším skříňkám, jednoduchým tvarům a lehčímu materiálu. Tak si byt provzdušníte. Dubové starožitné skříně s balustrádami vás spolehlivě pocitově vytlačí z už tak malého prostoru.

C - Pozor na barvy
Jestli vás po chvilkovém výpadku vědomí napadlo natřít stěny bytu řvavě červenou nebo citrónově žlutou barvou, nedivte se, že se vám špatně spí a ještě hůř pracuje. A to neplatí jen o stěnách, ale i o velkých plochách textilií a koberců.
Agresivní barvy působí rušivě, rozptylují pozornost a zbytečně dráždí naše smysly. Pokud to není vyloženě vaším záměrem, volte spíše neutrální pastelové barvy nebo lomenou bílou.
Zvláště v prostorách, kde chceme odpočívat nebo se soustředěně věnovat práci.

D - nechte promluvit intuici
Zbavte se zbytečného harampádí. Rozhlédněte se po bytě a všechny věci, které se vám nezdají, darujte za odvoz nebo prodejte do bazaru. Uvidíte, jak se vám uleví, a do doby, než si pořídíte nové, o ně přestanete alespoň zakopávat.

A na závěr pár dokonalých „zazdívačů“ vašeho stylového bydlení:

Barevné porcelánové sošky
Reprodukce ve zlatých rámech
Umělé fontánky
Umělé květiny, ať už kvetoucí nebo nekvetoucí
Plyšové potahy s imitací tygřích, zebřích a jiných vzorů divoké zvířeny
Háčkované dečky na hi-fi věži a jiných technických vymoženostech
Plastové cukřenky, slánky a jiné nádobky
A určitě by se našla hromada dalších příkladů, ale to už nechám na vás.
Co si o bytových „zazdívačích“ myslíte vy , milé ženy-in?
Máte nějaké tipy?
Napište nám.

Příště se podrobněji podíváme na barvy.
Jaké jsou vhodné do kuchyně, do ložnice, do pracovny?
Těšte se na další díl našeho stylového seriálu o bydlení.

 

Archivní článek

Reklama