O barvách toho bylo na Ženě-in napsáno už dost. O jejich psychologickém působení na člověka, o barevné typologii o oblíbených barvách v šatníku atd. O barevném ladění interiéru a nejvhodnějších barvách pro určité prostory, tady ještě řeč nebyla. Proto dovolte, abych to dnes napravila a věnovala se jim v druhém dílu našeho miniseriálu o stylovém bydlení. Vezmeme to po pořádku a začneme vstupem do bytu.

Předsíň
Předsíň vytváří přechod z venku do obytných prostor a zároveň předznamenává celkovou atmosféru bytu. Ideální barvy jsou ty, které působí přátelsky, ale zároveň vás nenutí k setrvávání. Optimální jsou teplé odstíny červené a žluté, které vytvářejí přívětivé ovzduší, zvláště tehdy, použijeme-li sytější odstíny (terakoty, indické červeně, broskvové).

Obývací pokoj
V tomto prostoru budou nároky na barevné ladění asi největší a zároveň různorodé. Záleží na tom, co od něj vyžadujeme, zda je jeho součástí i jídelna, pracovna, nebo v něm chceme jen odpočívat.
Zcela jiné barvy volíme, pokud pořádáme časté párty, a chceme, aby působil reprezentativně a elegantně.

Ložnice
Od ložnice očekáváme především pocit klidu a uvolnění. Tento požadavek splňuje nejlépe modrá, která způsobuje pokles tlaku a uklidňuje tělo i ducha. Zelená je zase vhodná pro ložnice umístěné na hlučnějším místě, protože má schopnost tlumit naši citlivost vůči rušivým zvukům. Ale pozor na odstíny. Měly by působit spíš teple až zemitě, aby nevyvolávaly pocit chladu.

Jídelna
Ideální jsou barvy, které podporují chuť k jídlu a povzbuzují komunikaci. K takovým barvám, které působí optimisticky a odráží do místnosti příjemné světlo, patří především žlutá ve všech svých odstínech, vyjma studené citronové.


Pracovna
Vyžaduje vaše práce hluboké soustředění, nebo naopak povzbuzení a stimulaci? Podle toho budete volit barvy a jejich odstíny. Obecně platí, že soustředění podporuje modrá a zelená a povzbudivě působí žlutá, která podporuje výkonnost.

Dětský pokoj
Barevnost dětského pokoje bychom měi volit zvláště uvážlivě, protože plní zároveň více funkcí.
Dítě v něm nejen odpočívá, ale musí se soustředit na učení.
Také věk hraje důležitou roli, protože záliby se mění a zároveň s nimi i oblíbenost barev.
Barevné ladění by mělo být jasné a přívětivé, abychom dítě nedráždili a neodváděli jeho pozornost.
Velké plochy stěn a podlah se doporučují spíš ve světlých odstínech, menší plochy jako jsou závěsy a povlečení může být v sytějších tónech.Nábytek je nejlepší v přírodních odstínech dřeva, protože hračky, školní potřeby a třeba i knihy bývají většinou velice pestré a na ostře barevném podkladu by působily disharmonicky a mohly dítě zbytečně znervózňovat.
Při výběru barev bychom měli také respektovat přání dětí. Sympatie k  některým barvám nevědomky vyjadřuje jejich emociální potřeby a my tak můžeme správnou volbou působit na určité povahové rysy.


Kuchyň
Považujete ji za ryze funkční prostor, nebo za nejdůležitější srdce domova, kde rádi pobýváte? Podle odpovědi na tuto otázku budete patrně volit i barevné řešení. Funkčnost a čistotu podpoří svěží chladné barvy na podkladě modré. Naopak odstíny hřejivých barev vykouzlí v kuchyni příjemnou pohodu, v níž se dokonale uvolníme a zbavíme stresu.

Koupelna
Chceme, aby působila hygienicky, nebo v ní hledáme oázu odpočinku? Chladné barvy vody na nás zapůsobí čistě jako v kosmetickém salonu a naopak zemité teplé odstíny vám vykouzlí relaxační atmosféru římských lázní.

Hezké bydlení s barvami.

Archivní článek