Jsem zvyklá na různé typy interiérů, když jsem však spatřila fotografii s francouzskou vanou před postelí, začala jsem se o tento byt zajímat více...

Praha jak ji neznáme

Většina z nás je zvyklá na určitý typ interiérů. Jde především o standardně a efektivně zařízené byty, které si v současnosti můžete pořídit za relativně nízké částky. Interiérové vybavení pochází z velkoobchodů, kuchyňských, koupelnových studií apod., které mají spíše hromadný charakter a respektují požadavky „zlaté střední cesty“.

V Praze však žijí lidé, kteří jsou do zařízení nemovitostí schopní investovat neuvěřitelně vysoké částky peněz. Jde především o bohatou vrstvu domácích obyvatel nebo dobře situovaných zahraničních přistěhovalců, kteří si častokrát svůj interiér přináší ze země, ve které působili naposled.

Prostor zařízen z různých, pro naši kulturu atypických prvků působí exoticky a zvláštně. Pokud však máte štěstí na architekta, různorodé prvky propojí tak, že výsledkem je harmonický a příjemný interiér, který se nakonec do atmosféry Prahy hodí.  

Takový malý příběh

Byt, který vám chci představit, patří manželskému páru, který se rozhodl na určitý čas působit v Praze. Na počátku si přes realitní kancelář zakoupili bytový prostor o rozloze 190 m2 v centru Prahy. Protože nevěděli, jak prostor dispozičně vyřešit, využili služeb architekta. Podmínkou realizace bylo vytvořit vkusný, příjemný a útulní prostor, který bude „poskládán“ z původního zařízení a doplňků, které si manželé s sebou přivezli ze zahraničí.

Jedinečné, extravagantní a dost nesourodé prvky architekt zprvu spojoval  jen velmi obtížně. Když se však přistoupilo k rekonstrukci, byt začal postupně získávat svoji pravou tvář.

Na začátku byla rekonstrukce

Prostor, který majitelé bytu získali, bylo nutné zrekonstruovat. Protože šlo o dvě podlaží s podkrovním prostorem a terasou, architekt navrhnul prostory propojit schodištěm a vytvořit mezonetový byt.

Před samotným interiérovým vybavením byt prošel nákladnými stavebními úpravami. Bouraly se staré příčky, dokonce i stropní část. Prostor byl nakonec rozvržen tak, že vrchní část mezonetu byla určena pro společenské účely a spodní patro pro oddech a relaxaci.

Mezonet naruby

Dispoziční rozvržení prostoru je dost atypické. Jsme zvyklí, že na oddech a relaxaci slouží vrchní patro. Zde to však neplatí! Vrchní, společenská část bytu slouží na denní aktivity. Je složena ze tří základních částí: kuchyň, jídelna a obývací kout, přičemž celý prostor má otevřený charakter ve stylu loftu.

Vrchní patro je se spodní části propojeno schodištěm ve francouzském stylu. Jím se dá projít do oddechové zóny nebo na terasu. Oddechová část je složena z pracovny, dvou koupelen a dvou ložnic.    

Jako z bonboniéry

Interiérové vybavení mi připomíná velkou barevnou bonboniéru z vybraných čokolád celého světa. Skutečně zde najdete různorodé prvky a styly, které působí harmonicky, pompézně a přitom přirozeně. Byt dýchá atmosférou Francie, Maroka, Orientu… a přitom zde najdete kombinaci různých architektonických řešení od rustikálního po funkcionalistický - ten je typický především pro kuchyň.

Základem atmosféry je barevnost a osvětlení. Co se týče výběru barev, dominantní jsou teplé, pastelové barvy, které dodají interiéru příjemný, teplý charakter a jsou v dokonalém souladu se zařízením a doplňky. Barvy dobře vyzní při přirozeném osvětlení. Tím disponuje větší část prostoru. V bytě se nachází několik francouzských a ateliérových oken, kterými světlo proniká celý den a kromě toho jeho dostatek ještě víc zdůrazňuje prostornost a vzdušnost interiéru. Pochopitelně že další osvětlení pochází z umělých zdrojů, jako jsou stropní svítidla, lustry, bodová osvětlení, stolní lampy a nástěnná svítidla. Ty kromě osvětlení plní i funkci atraktivních dekorací.

Jak jsem už uvedla, většinu nábytku a doplňků si manželé přivezli s sebou. Místa, která se musela tvořit úplně od začátku, byly koupelny a kuchyň.

Koupelny jsou zařízené v retro stylu v kombinaci s rustikálními prvky. Obě koupelny působí luxusně a reprezentativně. Kombinace přírodního kamene, skla, stylového nábytku, obrazů ve zlatých rámech, zrcadel a nadstandardní sanity včetně doplňků působí výstředně, avšak pohodlně a stylově.

Kuchyň, na rozdíl od ostatních částí bytu, vyznívá velmi moderně a nadčasově. Jejím jádrem je kuchyňská linka z nerezu v kombinaci se dřevem. Je v ní zabudovaný sporák, umyvadlo, odkládací prostor a pracovní deska. Nad ní se nachází otočný systém na televizi. Další lahůdkou je rafinovaně vymyšlený odkládací prostor. Tak jako linka i on je vyroben z nerezu a zabudován do stěny. Jeho součást tvoří i kuchyňské spotřebiče. Skutečnou třešničkou jsou však původní dřevené trámy, kameninová podlaha a francouzský systém oken, kterými se dá dostat na terasu.

Obývací část i ložnice mají veselý a optimistický charakter. I když je značná část oddechové zóny laděná do růžových odstínů, působí přirozeně. Raritou je už vzpomínaná vana na stříbrných nožkách před postelí. Podobně jako v kuchyni, i zde se nachází otočný systém na televizi, který je připevněn na strop a poskytuje majitelům pohodlnou podívanou z postele. Prostor je vhodně doplněn dřevěnou podlahou ze světlých trámů. Obývací zóna má vzdušný, lehký a jednoduchý charakter. Za největší kuriozitu považuji netradiční modrý krb, který si manželé dali zhotovit na objednávku.

 

Kouzelnou atmosféru a jedinečnost celého bytu dotvářejí interiérové dekorace, závěsy, obrazy, zrcadla a další maličkosti, které vypovídají o svérázném životě a vkusu jeho majitelů. 


Foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk
Archivní článek