Martinův příběh začal koupí starého podkrovního bytu. Tak jako většina mladých lidí, kteří se najednou ocitnou ve svém, i Martin začal prostor impulzivně zařizovat, aby si z něho co nejdřív vytvořil útulný domov. Nakonec se však ocitl ve slepé uličce a přecpaném bytě, kterému chyběla koncepce a nápad.

Hledání ideálu

Ke slovu se tedy dostal zkušený architekt, který na základě dispozic a charakteru prostoru vypracoval několik variant řešení interiéru. Pochopitelně, že návrhy byly přizpůsobeny představám a finančním nárokům klienta. Martin si nakonec vybral řešení, které nejvíc vystihovalo jeho osobnost a zároveň zdůrazňovalo atmosféru celého bytu. 


Dispozice

Snahou bylo vytvořit harmonický, elegantní prostor s maximální využitelností, ve kterém by se majitel bytu cítil příjemně a uvolněně

Pro dispoziční řešení je charakteristické propojení obytného prostoru s kuchyní, čím se byt provzdušnil a otevřel. K dalším částem bytu patří pracovna, ze které se dá lehko vytvořit dětský pokoj nebo pokoj pro hosty, ložnice, vstupní část a sociální zařízení.


Interiér

Interiérové řešení působí přirozeně a nenásilně. V prostoru dominuje dřevo a různé druhy textilií.V snaze zvětšit a prosvětlit celý prostor je byt laděn do jemných a světlých pastelových barev. 

Na rozdíl od původního řešení je interiér zařízen střídmě, v moderním stylu. Nízký a lehký nábytek působí vzdušně a zároveň poskytuje větší variabilitu.

Ke extravagantnějším kouskům zařízení patří lenoška, umístěná pod oknem v obývací části bytu. 

Kuchyň je vybavena kuchyňskou linkou a jídelním stolem se židlemi z třešňového dřeva. Povrch stolu je z mléčného skla v kombinaci s chromem.

Vstupní část bytu je vybavena praktickou věšákovou stěnou bílé barvy. 

Podlaha je vyrobena ze dřeva, které zapadá do celkového řešení a prostor ještě víc otepluje.

Aby byl výsledek realizace dokonalý, kromě dispozic a interiérového vybavení bylo potřeba myslet i na technické vybavení. Významnou roli zde sehrává správně zvolené a umístněné osvětlení, kterým je možno prostor opticky zvětšit, zmenšit, udělat ho teplým nebo chladným.

Pochopitelně, že součástí rekonstrukce byla i výměna oken. Původní okna byla z části repasována a z části nahrazena novými okny z plastu. Součástí řešení byl i pečlivý výběr žaluzií, záclon a závěsů.

Celkovou atmosféru zpříjemňují vhodně zvolené bytové doplňky.Byt pro několik generací

Rekonstrukce bytu a změny, které byly provedeny, mají nadčasový a variabilní charakter. Dispoziční řešení společně s interiérovým vybavením tak mohou Martinovi sloužit mnoho dlouhých let. Dnes je byt přizpůsoben potřebám svobodného muže. V budoucnu se však toto království může stát i útulným rodinným sídlem…

Foto: Jaroslav Hejzlar


Kliknutím na fotografii se fotografie zvětší !
Archivní článek