Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií. Uvítá ve své náruči i slimáky, mravence a některé další živočichy běžně považované za škůdce. Zahrada, ve které jsou doma i plevelné rostliny. I ty jsou podle autorky publikace, Heleny Vlašínové, užitečné. Některé totiž obsahují více vitaminů a minerálních látek než pěstovaná zelenina a ovoce. Pro zahradu mohou být vhodným prostředkem ke kypření, doplnění kompostu a dalšímu „opečovávání“ zahrady.

Autorka dokonce přímo radí, jak si některé drobné živočichy a hmyz na zahradu nalákat, a vytvořit tak co nejpřirozenější a vyvážené prostředí, které pak může fungovat bez chemie. Je totiž více než jasné, že zahrada zbavena plevele - s odhalenou půdou, je mnohem náchylnější ke škůdcům i nepřízni počasí. 

Kniha je dobrým rádcem v mulčování a tzv. zeleném hnojení.

 
Na podzim s listím pryč?

Obecně uznávaná teze - na podzim se musíme listí ze zahrady zbavit. Opak je pravdou. Jedná se o jeden z mnoha omylů zahrádkáře, který je v knize popsán a vyvrácen. Autorka přichází s řešením, které je pro zahradu přirozenější a ne tak drastické.

 

Přehledné tabulky

Zdravá zahrada = zdravý zahradník. Přehledná tabulka ukazuje, které rostliny lze využít pro zdravotní neduhy. Další přehledy se týkají zdravých sousedských vztahů. Jakým rostlinám se spolu daří a jakým ne? Důležitý je také přehled odolnosti rostlin nebo práce s houbovými chorobami. Které plevelné rostliny je vhodné využít na zelené hnojení, které najdou uplatnění v kuchyni?

Ukázku jsem vybrala právě z tabulky představující plevel jako potřebné rostliny Vaší zahrady, kuchyně i domácí lékárničky.

 

Lopuch - provzdušňuje půdu, mulč, výluh lze použít proti běláskům, v Orientu je lopuch ctěná zelenina. V kuchyni lze využít černý kořen do polévek. Z usušené mouky - chleba, mladé lodyhy lze použít místo chřestu, listy pak do špenátu, nádivek či sekané, případně plnit jako zelné. Lopuch zlepšuje metabolismus při dně, příznivě ovlivňuje močové cesty a ledviny - je močopudný, požívá se v léčebné a vlasové kosmetice.

 

Pampeliška - zdroj pylu a nektaru, provzdušňuje půdu, je kumulátorem minerálů, které vytahuje z hlubších vrstev. Používáme ji do salátů, zelených omáček, polévek, po prosolení do estragonového octa jako kapary, květy je možné využít k přípravě medu a vína. Příznivě působí na játra a trávení, léčí sliznice i nervy, vhodná je pro krvetvorbu, proti osteoporóze, zlepšuje látkovou výměnu, je protizánětlivá. Květy svařené s cukrem jsou výborné proti kašli, doporučuje se při jarní únavě.

 

Ptačinec žabinec - na zahradě pro zelené hnojení, chrání půdu. V kuchyni je využitelný do salátů, příkrmů, nádivek, těstovin, pomazánek, obilnin, bramboráků, do polévek místo petrželky. Listy obsahují mnoho draslíku, magnesia, vápníku, fosforu a fluoru, provitamin A a vitamin C. Dále třísloviny, silice, saponiny, organické kyseliny a další. Stimuluje výměnu látkovou a tvorbu krve. Lze jej použít k léčbě zánětu lebečních dutin, při průjmech a bolestech zubů. Léčivé koupele při dně, revmatu.

 

 

Poslední podstatnou součástí knihy je kalendárium, které zahradníka provádí celým rokem a shrnuje informace z předchozích kapitol.

 

Je škoda, že kniha není celobarevná. Barevnými obrázky zahrad a rostlin se nabažíme až v závěrečné příloze. Kde však knize ubírají na atraktivnosti černobílé kresby, přidává jí odbornost a přehlednost textu.

Kniha Zdravá zahrada vyšla u vydavatelství ERA v roce 2006

Autorka Helena Vlašínová
ISBN: 80-7366-075-X

 

Archivní článek