Domácí pekárna je hitem posledních měsíců, na trhu je však již více než dva roky a získává si stále více příznivců. Ač určena hlavně pro přípravu bezlepkového pečiva, stává se svojí všestranností užitečným kuchyňským pomocníkem. Nabízím vám několik základních informací i chytrých vychytávek.

 

Jak vybírat?

Nejlepší zkušenosti jsou s těmi, které mají dva hnětací háky. Pekárny s jedním hnětacím hákem mohou nedostatečně prohnětávat těsto.

Vybírejte také spíše značkové modely, tedy nejlépe ty, které mají v pozici „kuchyňské spotřebiče“ dobré jméno.

Kvalitní pekárna pak stojí zhruba okolo dvou tisíc korun, ale i za polovinu lze pořídit dobrý spotřebič. Vždy se koukněte po referencích na jednotlivé značky, to je základ úspěšné koupě.

 

Princip pekárny

Domácí pekárna vzhledem připomíná friťák a je to geniální prostředek, který vám vylepší vztah ke kynutému těstu. Do pečící formy nasypete a nalijete všechny ingredience, vždy nejprve tekuté a pak sypké, poté zmáčknete zvolený program a už se jen těšíte…

Pekárna si nejprve celý obsah předehřeje, aby se kvasinkám dobře množilo, a pak hněte, kyne, hněte… a nakonec začne péct.

K dispozici je několik různých programů na speciální chleby i ty klasické, někdy je opravdu těžké si v tom množství vybrat. Lze v ní péct i třené moučníky, sekanou, nebo si jen nechat připravit kynuté těsto.

 

Některé pekárny mají i časovač. Tedy možnost dát do pekárny vše potřebné a pečení si načasovat až o několik hodin dopředu. Večer si tak připravíte „na chleba“ na sedmou ranní a v sedm následujícího rána vás probudí příjemná vůně.

Při tomto postupu však nepřidáváme ingredience podléhající zkáze, třeba jogurt, vajíčka, cibule atd.

 

Chuť chleba

Chuť chleba z pekárny je jiná, už jen proto, že princip pečení je jiný a také pečeme z klasických kvasnic, zatímco obyčejný chléb Šumava je z kvásku. Chleba si zachovává hodně vlhkosti - s touto vlhkostí musíme velmi pečlivě hospodařit, je to základ úspěchu. Chutí se dá přirovnat k různým speciálním chlebům z obchodu typu slunečnicový, cereální nebo toustový. Je třeba počítat s pěkně vypečenou kůrkou. Barvu kůrky lze na pekárně také nastavit „světlá“ , „střední“ nebo „tmavá“.

 

Kolik stojí pečení?

Chytré hlavy propočítaly, že jedno pečení na ten nejpoužívanější program, což je asi tříhodinová příprava, stojí na elektrické energii zhruba 3-4 Kč, zatímco pečení stejně velkého chleba v klasické troubě vás přijde na 8 Kč. Pokud chcete být velmi pečliví, pak si můžete propočítat i ceny ostatních surovin, jako je mouka, voda, mléko, droždí, sůl, kmín...

Nejdráže vychází sladké pečivo typu mazanec nebo vánočka, kam dáváme máslo, rozinky, kandované ovoce, ale stejně taková 1,5 kg vánočka za 20 Kč… kde ji pořídíte, že? Chuťově se ale nedá s kupovanou srovnat.

 

Péče o pekárnu

Péče o pekárnu je naprosto jednoduchá, a tím si získá každou hospodyňku, která opravdu nesnáší mytí plechů a hrnců. Pekárnu totiž skoro netřeba mýt. Speciální nepřilnavý povrch opravdu nic nepřichytí, a když po ukončení pečení vyklopíte finální výrobek, je pečicí forma prakticky čistá. Stačí ji jen otřít suchým ubrouskem a vyndat háky, pod kterými někdy zůstává malý zbytek těsta. Opravdu doporučuji stejně jako výrobce čistit háky ještě teplé až horké, protože když forma vychladne, jsou o poznání hůře vyndávat a hůře čistit. I když taková hrůza jako s připáleným hrncem to zdaleka ani v tomto případě není. Hnětací háky lze vyndat před posledním kynutím, ale pečení i s háky ničemu nevadí. Jen budou otištěny ve spodní části chleba.

Vnitřek pekárny, kde najdeme topná tělesa, čas od času vyluxujeme dlouhým nástavcem a povrch otíráme podle potřeby od prachu či jiných nečistot vlhkým hadříkem.

Toť vše.

 

Záhadné mouky a zmatené recepty

Při pronikání do tajů domácího pečení jistě narazíte na pojmy chlebová mouka, což je speciální žitná mouka. Zde je malá tabulka číselných kódů, kterými se označují typy mouky.

Pšeničné mouky
00 Pšeničná mouka hladká světlá
T 400 Pšeničná výběrová polohrubá
T 405 je umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší, a tedy „nejmíň" celozrnná.
T 450 Pšeničná hrubá (krupice)
T 512 Pšeničná pekařská speciál
T 530 Pšeničná mouka hladká světlá - pekařská speciál
T 550 Pšeničná mouka polohrubá světlá
T 650 Pšeničná mouka hladká polosvětlá, pro pečení chleba jsou vhodnější mouky s T650
T 700 Pšeničná mouka světlá, chlebová
T 1000 Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
T 1050 Pšeničná mouka chlebová, je hladká, tmavá
T 1150 Chlebová mouka
T 1800 Pšeničná celozrnná hrubá; celozrnná jemná

Žitné mouky
T 960 Žitná chlebová
T 1700 Žitná celozrnná

 

Pro začátek můžete vyzkoušet některou z hotových suchých směsí na pečení chleba, tam přidáváme jen vlažnou vodu.

 

Je třeba dodržet základní poměr suchých a mokrých surovin, můžeme přidávat prakticky cokoliv, sýr, smetanu, pivo, ovoce, semínka, koření, obilné klíčky, uzeninu, smaženou cibulku, med… ale vždy promyslete, neovlivní-li to právě poměr suchých a mokrých surovin.

Vždy do pekárny dáme nejprve tekuté přísady, pak sypké, a nakonec kvasnice.

Ačkoliv je v receptech často uváděna polohrubá či dokonce hrubá mouka, je to patrně chyba překladatelů, protože chleba s touto moukou je drobivý a postrádá chlebové chuti. Vždy používejte hladkou, k sehnání je i mouka Liva, celozrnná hladká mouka, ta je úplně ideální jako přídavek.

Často se zmiňuje chlebová mouka, což je vlastně žitná speciální mouka. Lze ji nahradit polosvětlou hladkou.

Pokud používáte celozrnnou mouku, a je-li obsah 45 %, přidejte ½ lžíce octa, nejlépe kvalitního, například jablečného. Ocet podporuje kynutí celozrnných chlebů tím, že zpevňuje lepkovou strukturu. Ve finálním výrobku cítit není, žádných strach.

 

Během hnětení a kynutí je dobré občas do pekárny nakouknout, stěrkou oddělit od stěn zbytky mouky a je možné během posledního kynutí vyndat metly, v chlebu pak nebudou dole otisky.

Stejně tak kontrolujeme konzistenci těsta, musí při hnětení tvořit charakteristickou pevnou pružnou kouli, pokud se lepí, přidejte trochu hladké mouky, pokud je příliš těžké či dokonce nadzvedává mísu, pak přidejte trochu tekutin. Po upečení nádobu vyndejte, nechte asi 10 minut vychladnout a pak vyklopte. Pokud to napoprvé hned nejde, zahýbejte hnětacími metlami, chléb se pak uvolní. A ihned otřete a očistěte ještě teplou formu. Za studena to jde podstatně hůř.

 

Na závěr jeden recept:

Semínkový chléb

½ čajové lžičky sušených kvasnic nebo půl kostky droždí

400 g světlé hladké mouky

1 polévková lžíce cukru

15 g másla

1 polévková lžíce sušeného mléka

1 čajová lžička soli

280 ml vody

Po prvním hnětení je čas k přidání semínek, trouba to většinou oznamuje pípnutím. Přidáme po půlce polévkové lžíce semínek - slunečnicových, lněných, sezamových, dýňových, kmínu či máku…

 

Ušatý chleba – častý problém!

Do pekárny během pečení nikdy nenakukujte, nezvedejte víko. Jinak se střed chleba propadne a vznikne tzv. ušatý chleba. Dá se jíst, ale není to ono. A potvrzuji, že stačí opravdu hodně rychlé zvednutí víka, a chleba je ušatec!

Další příčiny ušatého chleba jsou

- velká dávka kvasnic                           

                        - mnoho tekutin

            - teplota surovin nad 25 °C, pak zběsile kyne a následně se propadá

 

Máte nějaké další zkušenosti?

Pokračování příště… Mrkneme na jiné než chlebové laskominy!

 

Archivní článek