
Procházku jsme začali přes Botanickou zahradu. Cestou jsme, i přes tuhle pokročilou roční dobu, obdivovali rozkvetlé asi 170 cm vysoké jiřiny, různé druhy skalniček a bylin. Také jsme učinili objev – i Paříž má ZOO, a to právě zde, na území Botanické zahrady. Nachází se tu prý přes 1 100 zvířat, z nichž některé druhy jsou ve světě na vymření. A kdo se chce podívat na brebery, hmyz a jiné potvory, může zavítat do MikroZOO. Ale my jsme šli dál, do Pařížské mešity (La Mosquée de Paris). Mešita a Institut arabského světa (L´Institut du monde arabe) nejsou daleko od sebe a zvládnete je hravě za jeden den. V mešitě najdete dva dvory – jeden se zpívajícími fontánkami a okrasnými keři, druhý s krytým ochozem, jehož jedna strana vede do modlitebny, kam ovšem návštěvníci nemají přístup. Podlahy i stěny jsou zdobeny mozaikami. Do Institutu arabského světa to odsud není daleko. Je to zajímavá budova ze skla a oceli, jejíž jižní fasáda je zdobena zvláštní mozaikou z ocelových plíšků, které reagují na intenzitu osvětlení. V muzeu arabské kultury, jež je součástí Institutu, se nám nejvíce líbily ručně tkané a barvené koberce, keramické talíře a tepané konvice. Věděli jste například, že Arabové jako první začali používat indické (pro nás arabské) číslice? Zavedli číslo nula, pojem „neznámá x“ a vymysleli věčný kalendář?
Další naše poznávací cesta vedla do Knihovny Françoise Mitteranda, ve 13. obvodě. Zlákala nás výstava o životě a díle Emila Zoly, která je doplněna obrazy jeho vrstevníků – Cézanna, Maneta či Moneta. Knihovna jako stavba je bezpochyby moderní, ale na můj vkus trochu megalomanská. Představte si obdélník a v každém jeho rohu čtyři 80 m vysoké

Na přání mého manžela bylo nezbytně nutné navštívit Muzeum námořnictva, které se nachází na Trocadéru. Představovala jsem si, že jej zanechám napospas maketám lodí, navigační technice a ponorkám, a sama půjdu do Muzea člověka. Jenže nabídka dočasných expozic v Muzeu námořnictva mne přesvědčila, abych zůstala tamtéž. A udělala jsem dobře, protože… se nechte překvapit!
Perličky
· nebudete tomu věřit, ale skoro na každém kroku nás doprovázely myši a myšky: myš zelená – jako ozdobný uzávěr na parfému; myš cukrářská – myšky z čokolády běhaly po dortu ve tvaru sýra; myš ovocná – na tričku obsluhy v restauraci s ovocnými specialitami; myš krysí – krysa v hračkářství a v TV komiksu. Ale myš živá se nekonala.
· věřili byste tomu, že se v kosmetice používají botulinové injekce? Je to tak, používá se to v kosmetických salónech a dámy ve věku kolem 40 si nechají píchat do obličeje podkožní injekce s toxinem botulinu. Botulin má paralyzovat svaly zodpovědné za tvorbu vrásek. Jedno sezení stojí 600 eur. Tedy, osobně bych věděla o lepším využití takovéto sumy.
· Také v pařížském metru jsme si užili kultury dost a dost. Žebrota je tam sice zakázána, ale vždycky se najde nějaká ta cestička jak propašovat basu, harmoniku a kytaru spolu se syntetisérem a zpříjemnit cestujícím jízdu.
Nový komentář
Komentáře
Ferdička: Jen jestli sis těch myšek jen víc nevšímala
? Moc pěkný článek, tak jako ty ostatní od tebe.
pariz je fajn...me tam akorat stvou ty proudy aut
...ale jinak pamatky a muzea
...ale stejne nejlepsi je La Defence
Ferdicka je nejaka parizomilka, ne ? z clanku se mi zda, ze tam byla uz minimalne po patnacte
Miluju Paříž
ale ja bych do toho urcite nesla
a o tom botulinu mluvili i u nas,ze si ho zeny nechavaji pichat vetsinou do cela nebo okolo oci