Johana nás zavedla na jih Francie, do Provence, a já si dovolím zamířit na opačnou stranu – na Côte d’Azur.
Musím Vám říct, že je to nádherné, když vystoupíte v Nice (z letadla – letiště je 5 km od centra města anebo z autobusu – nádraží je ve městě) a všude kolem vás jsou palmy, modré nebe a teplo. Pokud se tam vydáte v červnu, budete se cítit jako v prádelně (vlhko a horko a ani sprcha vás neosvěží); pokud v září – bude vám fajn.
V Nice je k vidění spousta zajímavých věcí. Svojí procházku po Nice můžete začít např. na náměstíčku zvaném „cours Saleya“. Každé ráno v týdnu tam najdete květinový trh a víkend je zasvěcen starožitnostem. Úderem 16 hodiny se náměstí začne uklízet a do 18 hodiny ho zaplní stolky se slunečníky, kam večer usedají hladoví turisté i obyvatelé Nice.
La Promenade des Anglais (Promenáda Angličanů), která lemuje záliv Andělů, poskytuje nádherný pohled na moře, racky a letadla přistávající na uměle vybudovaném výběžku do moře. Promenáda není určena jen pro pěší, ale též pro sportovní nadšence, co se nebojí rozbitých kolen a boulí – bruslaře na in-linech. Výuka na bruslích je zde brána jako prostředek k seznámení se a integrace pro nově příchozí. Když se přistěhujete, zjednáte si učitele a ten zná toho a tamtoho a najednou se necítíte tak sami.
Co si rozhodně nesmíte nechat ujít, tedy podle mého, je pohled na Nice z Hradního vršku, který se tyčí nad městem. Jsou tam mozaiky připomínající řecké báje, je tam umělý vodopád, ale hlavně je odtamtud ohromný pohled na město (na západ), na hory s hvězdárnou (severovýchod) a na přístav (na východ). A když budete mít štěstí, tak tam potkáte indickou svatbu. V přístavu můžete obdivovat luxusní jachty anebo zamávat trajektům směřujícím na Korsiku (pomalé vás tam dovezou za 8 hodin a rychlé za 5 hodin).
V Nice je velmi dobře zorganizovaná autobusová doprava a asi kolem stovky autobusů zde jezdí na stlačený zemní plyn. Autobusem se dostanete ke všem významným památkám. Mezi nimi bych jmenovala Muzeum Chagalla a Muzeum Matisse. První muzeum skrývá stálou expozici 17-ti velkých pláten „Message biblique“ (Biblické poselství). Odsud mám legrační zážitek. Byli jsme tam s japonskou výpravou. V muzeu se samozřejmě nesmí fotit s bleskem (a hlídači jsou ostražití), což ovšem ani jeden z Japonců nerespektoval. Vždycky když fotili s bleskem, ukázkově se zastyděli a zase blejskli a zase se zastyděli… :-)
A jestli chcete „střihat do barvy“ – slova H. Matisse – jděte do jeho muzea. Nemůžete být zklamaní. V domě, kde je muzeum, malíř žil, a jsou zde vystaveny jeho sochy, obrazy, předlohy, které si dovezl z cest i návrhy na výzdobu kostela pro nedaleké městečko.
Víte, nejlepší bude, když se tam vydáte a všechno si to ověříte!
A o lidech, jídle, okolí Nice a Monacu si povíme příště – to abyste mne nepomluvili, že máte nekompletní informace. :-)