Nedávný rozbor dopravních nehod, který provedla nezávislá výzkumná agentura VolAnt, přinesl zcela nový pohled na problematiku příčin kolizí na silnici. Mezi nejčastějšími důvody, jako jsou už tradičně nepřiměřená rychlost nebo požití alkoholu před jízdou, se překvapivě objevil dosud nejmenovaný fenomén – PMS. Ano, většině z vás jistě velmi dobře známý premenstruační syndrom!
Výsledky reprezentativního šetření šokovaly i samotné výzkumníky a dopravní experty. „Dosud jsme se domnívali, že častost lehkých dopravních nehod způsobených ženami-řidičkami je především důsledkem nedostatečné koncentrace na řízení, případně malými řidičskými zkušenostmi,“ říká vedoucí projektu ing. Bruno Moudrý. „Stačilo ale do dotazníku přidat pár vhodně volených doplňujících otázek a je tady famózní objev! Podle našich tabulek má téměř 97% dopravních nehod způsobených ženami jedinou příčinu, a tou je syndrom zvaný PMS, který způsobuje mj. fatální roztěkanost, zmatečné chování až ztrátu koordinace.“
Na objev okamžitě a s ohromnou obchodní prozíravostí zareagovala firma Lepič a syn, která se zabývá výrobou samolepicích fólií čtvrté generace, které mají tu výhodu, že je lze podle potřeby nalepovat a odlepovat, aniž by se tím snížila jejich přilnavost. Jak nám řekl zdroj blízký výrobci, počítá se pro začátek s produkcí kolem 300 000 kusů, ale zájem bude zřejmě ještě vyšší.
Podle bezpečnostní expertky Dany Opatrné budou pro začátek samolepky distribuovány na všech čerpacích stanicích v republice a do budoucna se počítá s jejich doplňkovým prodejem také v lepších kadeřnictvích a soukromých gynekologických praxích. Jedno je prý ale už dnes jisté – ženy, které k silničnímu provozu obvykle přistupují zodpovědněji než muži, tuto novinku určitě přivítají a stejně jako poctivě používají označení „Z“, objeví se měsíc co měsíc na kapotách jejich vozů varovný trojúhelník „PMS !“. Paní Opatrná soudí, že výsledek akce by se měl dostavit již před koncem roku v podobě snížení nehodovosti, zřejmě bude ale ještě zapotřebí osvětové kampaně, která nezadaným mužům vysvětlí význam zmíněných tří písmen. „Ti, kteří mají doma přítelkyni nebo ženu však žádné další instrukce nepotřebují, protože z vlastní zkušenosti pravděpodobně velmi dobře znají možné katastrofální následky hormonálních předmenstruačních bouří svých partnerek,“ dodává expertka.

Ája Pomatená