Jestli dovolená vašich snů vypadá tak, že bydlíte v hotelu, ráno se odvalíte k moři nebo na pláž, kde celý den setrváte v pravidelném rožnění se, a večer se v lodičkách přemístíte do baru nebo na diskotéku, tak asi ani nečtěte dál. Jestli ale máte chuť hodně vidět, hodně zažít, hodně zkusit… jestli vám nevadí spát ve stanu a jíst z „ešusu“… jestli máte kladný vztah k jízdnímu kolu, malování a vínu… tak to jste na správné adrese! :-)
Jako jediná zástupkyně naší redakce jsem se nezúčastnila v červenci rakouského raftování (psali jsme o něm ZDE). Důvod? Z přepestré nabídky Adventury jsem si vybrala zájezd jiný. Bližší mému srdci i naturelu. Cyklistické toulky jižní Francií s názvem „Provence v poklidu“. Jako parťáka jsem s sebou vzala svoji dvanáctiletou dceru, jejíž minimální cyklistické pidizkušenosti stokrát převážilo nadšení a těšení na krajinu slunečnic, levandule, hor, lagun, plameňáků a koní.
Spolu s námi se do Provensálska vypravila asi čtyřicetihlavá a mnohagenerační skupina nadšenců, kteří se rozhodli zjistit, proč se v tomhle jihofrancouzském kraji tolik líbilo Vincentovi van Goghovi nebo Paulu Cézannovi. Občas jsme v rukou drželi řidítka kola, občas pro změnu tužky, křídy a štětce. A všechno, co jsme viděli, jsme se snažili uložit jako na hard disk do své paměti, případně zvěčnit na papír ve svém skicáku. Počasí nám přálo, Provence se nám předvedla ve svém typickém slunečném kabátě, i když zpočátku několik dní pořádně dul silný vítr. Nedělali jsme na kole žádné obr túry, naše denní maximum bylo cca 40 km, ale zato jsme si užili všechno, co se ve zdejším kraji užít dá. Starobylá městečka s romantickými uličkami a neuvěřitelným množstvím římských památek, horské vesničky s roztomilými kostelíčky, pole plné slunečnic, vinné sklepy a moře zbarvené od šmolkově modré až po temně fialovou. Ani se mi nechce věřit, že během 12 dnů můžete tolik poznat. Viděli jsme legendární Avignon, Nimes, Arles, v rámci výletů zbyl čas i na regionální muzea, prohlídky hradů a kostelíků (mimochodem oproti našim chrámům božím jsou zdejší kostely díky opravdu teplému středomořskému klimatu vyhřáté, takže nepočítejte, že se zde uprostřed parného dne „ochladíte“), na koupání v řekách (třeba u Pont du Diable nebo Pont du Gard) nebo na ochutnávku zdejšího lahodného vína.
Reklama