Jedním z dopadů povodní, které se prohnaly napříč Českou republikou, je na mnoha místech kolaps dopravy. Popadané mosty, poničené vozovky, uzavírky a objížďky spolu se zaplaveným pražským metrem pořádně zamíchaly našimi dennodenními zvyklostmi. Na místa, kam jste dříve autem dojeli sotva za dvacet minut se dneska dostáváte celé hodiny, ať už proto, že staré trasy neplatí, nebo proto, že stojíte v kolonách podobně potrefených. Můžete to udělat tak, že celou situaci přijmete se stoickým klidem a holt vyrazíte z domova o poznání dříve. Můžete se rozčilovat a zkoušet najít cestičky rychlejší a rafinovanější. Můžete se spoléhat na veřejnou dopravu, která například v Praze momentálně v určitých místech docela praská ve švech. Ale asi úplně nejlepší bude, když vytáhnete z komory kolo… Jen tak pro inspiraci vám nabízíme seznam sedmi hlavních důvodů, proč byste měla nechat auto v garáži a místo toho šlápnout do pedálů.

1. Úspora času - zřejmě nejdůležitějším bodem našeho výčtu je fakt, že z místa A se do místa B na kole zaručeně dostanete nejrychleji, jak to je jen možné.
2. Minimální finanční náklady - pokud je vaše kolo alespoň v trochu pojízdném stavu, ušetříte cyklistickými přesuny mnoho peněz, protože z vašeho rozpočtu zcela vypadne účet za benzín.
3. Zdravotní benefity - jízda na kole je zdravá, rozproudí váš krevní oběh, rovnoměrně posílí tělo i ducha.
4. Štíhlá figura - nový způsob dopravy vás nejen ozdraví, ale také zeštíhlí. Tukové polštářky budou nahrazeny svalovinou, vaše figura se zpevní a také celulitida bude minulostí.
5. Krásná barva - někdo jiný kvůli tomu musí létat k moři, vy si bronzovou barvičku zajistíte pravidelným pobytem na venkovním povětří, navíc se při jízdě na kole opálíte hezky rovnoměrně.
6. Noví přátelé - sport lidi sdružuje a vzbuzuje pocit „cechovní“ sounáležitosti. Uvidíte, kolik nových – a ještě ke všemu sportovně založených a pohodových – přátel při svých cyklocestách poznáte.
7. Úspěch u mužů - ještě nikdy jste neměla takový úspěch u mužů, jako budete mít teď, kdy vyrazíte do ulic na kole. Stačí k tomu jen správné vybavení. Krátké šortky nebo ještě lépe minisukně, tílko s výstřihem, sluneční brýle a apartní kšiltovka… vsaďte se, že pokud z vás rovnou nebudou lámat telefonní číslo, aspoň si hvízdnou nebo se zálibně ohlédnou. Doporučení pro dříve narozené: jezděte hodně rychle, začínající vrásky nebo jiné nedostatky nebudou tak dobře vidět ;-)
tswanština
Pokud vás napadnou ještě další zajímavé důvody, podělte se o ně s ostatními čtenářkami i s redakcí. Díky. :-)

Aktuální informace o změnách v pražské dopravě - za kterou se POZOR ode dneška zase platí - najdete na oficiálních stránkách Dopravního podniku.   

Reklama