Ačkoli si budete myslet, že následující řádky jsou výplodem mojí chorobné fantazie, mohu odpřísáhnout, že je to jen a jenom čistá pravda.
Moje sestra s manželem a dětmi tvoří rodinu veskrze sportovní a přírodní. Bydlí sice v takřka centru Prahy – v Holešovicích, ale z města prchají, jak jim to jenom čas dovolí. Na dovolenou nejezdí jako my ostatní rodiny – jak oni říkají mastňáci – válet se k vodě nebo k moři, volno trávívají na horách, kole nebo vodě. Musím říct, že mi jejich způsob aktivních dovolených svým způsobem imponuje, ale všechno má své meze, jak tvrdí naši maminka, což se teď beze zbytku potvrdilo.
Když před dvěma týdny odjížděli na vodu – na Vltavu, ťukali jsme si na čelo. O povodních zatím sice ještě nebylo ani památky, ale počasí vodákům nepřálo, pršelo a předpovědi byly děsivé. Ale ségra tvrdila, že jim to nevadí, že mají dobrý stany a aspoň bude pěkná, vysoká voda. Přes všechna varování odjeli. Když jsme tady v Praze zaznamenali první zprávy o povodních na jihu Čech, ségra s rodinou v klidu brázdila vzdutou hladinu Vltavy, jen jim trochu vadilo, že pořád prší.
Když už bylo počasí neúnosné, rozhodli se, že Vltava je asi v nějakém srážkovém ohnisku, že bude lepší odjet jinam. Vytáhli lodě, sbalili stany, nacpali všechno do auta a přesunuli se na západ na Ohři. Ani na Ohři nebylo lépe – podotýkám, že to bylo v době, kdy už byla hladina většiny českých řek vzedmutá až na hranici povodně. Moje ségra ani její muž nečetli noviny, nekoukali na televizi, neposlouchali rádio – proč taky, mají dovolenou, tak se nebudou podobnejma věcma štvát, to si nechaj do Prahy.
Dovolená na vodě, když pořád prší, přestává být zajímavá i pro ortodoxní vodáky. Všchno máte mokré, voda shora i zespoda… Ségra tedy v pondělí zavelela, že pojedou domů. Ještě si udělali výlet po kraji a navečer se vraceli do Prahy, do rodných Holešovic.
Jaké bylo jejich překvapení, když jejich auto nechtěli pustit přes zábrany, které byly okolo Vltavy v místě jejich bydliště. Vraceli se totiž večer v pondělí, před týdnem, kdy se celé příbřežní čtvrti v Praze evakuovaly. Odjeli tedy k našim na Jižní Město. Umyli se, odbahnili, usušili. Ale z toho šoku sebudou léčit ještě dlouho!

Petra
Reklama