Minulý týden byl pro mnohé z nás ve znamení sledování televizního zpravodajství, nošení věcí do charity a posílání peněz na krizová konta. Ti, kteří chtěli být ještě platnější pytlovali písek. Ti nejschopnější a nejfundovanější zachraňovali lidi.
Pětadvacet vodáků z pražského vodáckého oddílu v Podolí se přihlásilo na záchranné práce. Zpočátku byl trochu problém, protože jak jste si jistě mnozí ověřili na vlastní kůži, když zavoláte jako soukromá osoba na krizová čísla a nabízíte pomoc, řeknou vám mnohde, že nikoho nepotřebují. Kluci ale byli neodbytní a nakonec se jim podařilo přesvědčit pracovníky krizového štábu, že pětadvacet silných mužů s vlastními rafty a dopravou a s bohatými vodními zkušenostmi by možná mohlo najít uplatnění.
Poslali je do Kralup na evakuaci sídliště Hůrka, ze kterého neodešla před zatopením ani polovina obyvatel. “S hasiči a dalšími dobrovolníky se nám spolupracovalo skvěle, horší to bylo s místní policií, byli dva velitelé, z nichž jeden trpěl syndromem Tadyvelímjá!, takže se nima byla někdy těžká debata. Lidi na sídlišti s námi spolupracovali skvěle, když viděli, jak voda stoupá, poslušně opouštěli svoje domovy,“ říká osmatřicetiletý Martin.
Nejsilnějšími zážitky bylo určitě stěhování nepohyblivých, starých a nemocných lidí, které bylo třeba spouštět z vyšších pater na lanech, protože některé z nich nebylo možno dostat jinak dolů. “Nikdo si to nedovede představit…. Byla to hrůza, přestože jsme na vlastní oči naštěstí neviděli ani zborcené domy, ani topící se lidi. Ale jsem rád, že jsem byl u toho, že jsme mohli aspoň trochu pomoct.“
Na otázku, zda zažili i něco legračního, co je pobavilo v tom moři neštěstí, mi Martin řekl, že legrační mu připadal štáb zpravodajství televize Nova, který postával v louži po kotníky ve vodě, přestože vedle bylo sucho, a dramatickým hlasem uváděl lidi před obrazovkami do ještě většího zmatku, než ve skutečnosti panoval. Kameramani natáčeli svého speakra na pozadí s rafty a napomínali záchranáře, aby se tvářili vážně a nepošťuchovali se, protože kazí vážnost a dramatičnost záběru:-)
Připravila
Reklama