Když jsem si nedávno listovala encyklopedií, narazila jsem na článek o pobytu kosmonautů (či astronautů) na palubě kosmické lodi. Pak jsem si na Žena-in přečetla, že by se Cindy Crawford ráda vydala ke hvězdám. Neznám její nároky na pohodlí, ale řekla bych, že kdyby četla stejnou encyklopedii jako já, tak by jí možná nevadilo dlít po boku kosmonautů, ale na matičce Zemi.
Jak to tedy chodí na palubě kosmické lodi? Začněme tím příjemnějším – stravou. Skladba jídel je taková, aby kosmonauti denně přijímali v průměru 3000 kalorií. Může se to zdát hodně, ale i přesto, že jsou v beztížném stavu, vynakládají na sebemenší pohyb velkou energii. Jde o to, že strava by měla vyrovnávat změny v těle během kosmického letu. K nejvážnějším změnám patří ztráta vápníku, což v důsledku znamená ztrátu hmotnosti (což by nám Ženám-in zas až tak nevadilo, nebo ano?), ale bohužel i pevnosti kostí. Ubývají také červené krvinky a rovněž srdeční sval, který nemusí překonávat zemskou přitažlivost, atrofuje. Kromě přísunu stravy bohaté na minerály je tedy potřeba cvičit.
Co by vám „šéfkuchař“ na palubě kosmické lodě nabídl? Broskve, smažená vajíčka, kakao. Hovězí s chřestem, jahody, krevetový koktejl, steak, zadělávanou brokolici, piškotový pudink… Jeden by řekl: „Nežijí si tam špatně!“ No nevím. Kvůli úspoře hmotnosti je mnoho pochutin dehydrováno - i smažená vajíčka. Steak je předem tepelně upraven a zavařen v balíčku. Piškotový pudink, též předvařený, je v konzervě a jahody? Ty jsou též dehydrovány a rehydrovat se dají buď vodou, nebo až v ústech slinami. Je libo chléb? Není problém – stačí ho jen vyjmout z obalu, kde je nakrájen na krajíčky a kde byl předtím sterilizován ozářením. No a prostřete si tak, že si přichytíte podnos např. na přenosný jídelní stolek nebo na stěnu kabiny a strčíte nohy do úchytů, abyste přitom nepoletovali.
A proč bych Cindy zrovna netlačila do pobytu tam nahoře? Během prvních dnů přibližně polovina kosmonautů trpí nevolnostmi, bolestmi hlavy, pocením, apod. Stačí nám to na Zemi, když jedeme dopravními prostředky a nemáme to rády. No a jak odstranit strávené jídlo? Rozuměj tělesné odpady velké a malé potřeby. V dnešní době už je v kosmickém raketoplánu k dispozici i splachovací záchod – splachuje se ale vzduchem. Záchodová mísa má zvláštní trubici pro odvod moči, na jejímž horním konci je adaptér anatomicky přizpůsobený jak pro mužské, tak i pro ženské uživatele. Moč i ostatní odpadní voda se skladují v nádrži a její obsah se pak vypouští do kosmu. Tuhé odpady, vysušené, se dovezou zpět na zemi, kde se likvidují.
Já být Cindy Crawford, tak raději pošlu za sebe do kosmu svojí fotografii…

Podle encyklopedie „Jak se to dělá?“ od Reader´s Digest Výběr sepsala
Reklama