Léto je už v plném proudu a kdekdo z nás se chystá k moři. Jestli i vy pakujete plavky, ručníky a opalovací krémy před dovolenou například v italském letovisku Rimini, nezapomeňte si s sebou přibalit také tuhle naši radu. Zvláště v případě, že patříte k lidem, kterým se povalování na pláži po několika dnech zajídá. Když nebudete vědět, co s volným časem, určitě si udělejte výlet do ministátečku San Marino, který je od Rimini co by kamenem dohodil.
Ale vy raději kamenem neházejte. Místo toho nasedněte do auta, případně se poptejte u delegáta či v místní cestovce, kde staví speciální autobusová linka, která za nevelký obnos vyváží turisty na výlet do San Marina. Tahle samostatná republika, kterou za několik hodin celou křížem krážem prochodíte, leží jen 27 kilometrů od Rimini na hoře jménem Monte Titano. Malinkatý státeček s pestrou historií se rozkládá na 60 km² a v současné době žije hlavně z turistického ruchu. První nezávislá republika na světě prý byla založena ve 13. století, ale některé prameny se zmiňují dokonce o roce 885!
V San Marinu ale nemají vlastní peníze, úplně v pohodě zde můžete platit eurem. V mnoha obchodech jsou mimo jiné dokonce i české nápisy a obchod v San Marinu opravdu kvete, už proto že se zde nachází bezcelní zóna. Ale vy určitě do města nepřicházíte za divokým utrácením, ale spíš za historií a kulturou.
Vstupte tedy branou Porta S. Francesco z r. 1451 a vydejte se na procházku křivolakými uličkami, které jsou obklopeny středověkými hradbami, odkud uvidíte nejen nedaleké moře, ale také třeba hřeben Apenin. Na vrcholku hory Monte Titano stojí pevnosti La Rocca Guaita a Fratta spolu s věží Montale. Za pozornost v San Marinu stojí například Museo Pinacoteca Governativi, Palazzo Pubblico (sídlo vládních úřadů) nebo novoklasicistní Basilica di S. Marino či chrám S. Francesco s malou obrazárnou. S vesnicí Bogo Maggiore, která leží na příjezdové silnici od moře, je San Marino spojeno kabinovou lanovkou.

Specialistou na Itálii je již 13. sezónu CK Cicala, se kterou se můžete vydat do desítky destinací na celém Apeninském poloostrově. Katalog zdarma si objednejte přes internet na e-mailu: cicala@informnet.cz nebo na adrese CK Cicala, Na dolinách 26/109, Praha 4 či na telefonu 02/4143 4444 nebo faxu 02/4143 4350.
Reklama