Poznávání vzdálených míst, to není jenom turistika spojená s koupáním, putování po nížinách a kopcích, po vodách a cestách… Co byto bylo za poznávání, kdybychom se nedověděli také něco o místní kuchyni a o místních specialitách. Při vašich cestách na sever Afriky se určitě setkáte s lahůdkou jménem datle. Několik zajímavých informací jsme pro vás našli na stránkách Adventury, jak je sepsala její průvodkyně Blanka Junová.

Planý datlovník byl domestikován národy v povodí řek Eufratu Tigridu již v třetím tisíciletí před naším letopočtem. Egypťané jej přenesli do severní Afriky a datlovník se velice rychle stal "chlebem" tamních obyvatel. Největší tradici v jeho pěstování dnes stále uchovávají zejména Alžírsko a Tunisko. V těchto zemích se datle objevují denně v jídelníčku a jsou velice důležitým vývozním artiklem.
O palmě datlové existuje úsloví, že "musí mít nohy ve vodě hlavu na slunci", což dostatečně vystihuje její náročnost na teplo, světlo a dostatek vody. Palma plodí jedenkrát do roka, sklízí se podle druhu od prosince do konce ledna a jeden strom urodí přibližně 70 kg datlí.
Prvních 5 let palma pouze roste, dobré datle lze sklízet od jejích desátých narozenin, vrcholu plodenství dosahuje mezi 30 až 40 rokem. Barva datlí přechází od zeleno-žluté k červené až černé.
Obsahem 47 % přírodních cukrů datle jen potvrzují svou sladkou chuť. Přibližně 18% tvoří uhlovodany, 24% voda, 3% bílkoviny, 7,5% vláknina 0,5% tuk. Nejvíce je v datlích draslíků, dále vitaminu A, fosforu, hořčíku, vápníku kyseliny listové - vitaminu skupiny B. Ostatní vitaminy a minerály jsou zastoupeny v rovnoměrném množství.
Datle jsou pro své složení výborné pro doplnění energie při fyzických aktivitách, delších výletech a cestách. Cukry v nich obsažené dodají potřebnou glukózu, bílkoviny vyrovnají ztráty aminokyselin, malé množství tuku nám určitě na váze nepřidá a zajistí déletrvající přísun energie. Datle jsou výborným zdrojem draslíku, důležitého při udržování rovnováhy elektrolytů v buňkách a šíření nervových vzruchů. Sušené plody navíc obsahují železo napomáhající při přenosu kyslíku v krvi.
Pokud zavítáte do zemí, kde se datle pěstují, budete mít opravdu z čeho vybírat. Při nákupu rozhodně ochutnejte. Plody by měly být měkké a šťavnaté, jako test na červivost doporučuji rozpůlit pár datlí najednou. Na českém území budete patřičně omezeni výběrem - většinou ze dvou možností - datle sušené nebo 200 gramové balení datlí "čerstvých". Snahou by samozřejmě měl být nákup plodů, které nejsou konzervovány pomocí chemie (jestliže to vůbec lze zjistit). Pokud si z cest dovezete větší množství datlí, jistě vás potěší zpráva, že vydrží celé dva měsíce v pokojové teplotě, jeden rok v ledničce a dokonce několik let v mrazáku. Sušené plody lze uchovávat přibližně jeden rok v suchém prostředí.
Plody datlovníku se používají čerstvé, sušené, slisované do bochníků, zpracované jako "datlový med" (hustý sirup z čerstvých plodů) a mouka z plodů sušených. Šťáva ze samčích rostlin se kvasí ve víno a pálí v kořalku, vrcholové pupeny se konzumují jako zelenina.
Čerstvé i suché plody se většinou jí samostatně, časté použití datle samozřejmě mají při přípravě různých sladkostí moučníků, ale i nápojů a některých specialit, při nichž je chuť slaná kombinována se sladkou. Sirup a pyré jsou výbornou náhražkou cukru.

Čerstvé datle si můžete koupit také třeba při cestách s Adventurou, například,když se vypravíte na zájezd Tunisko na kole, Tunisko na velbloudech, Silvestr na velbloudech, Maroko – velký poznávací okruh, Maroko na MTB nebo na náročnějším zájezdu Pustinami Maroka na MTB.

Recept na výborný datlový koláč najdete ZDE. S Adventurou se můžete vydat i na jiné více či méně dobrodružné toulky světem. Více informací o zájezdech Adventury najdete na internetových stránkách www.adventura.cz nebo si na adrese Adventura, Voroněžská 20, 101 00, Praha 10 vyžádejte katalog.
Reklama