Ne, nebudu psát o jablíčku, ale o hře zvané PETANQUE. Kdo to ještě nikdy nehrál, má příležitost, ale o tom později.

Nejstarší záznamy o existenci koulí říkají, že tento hrací nástroj byl nalezen v jednom dětském sarkofágu v Egyptě 5 200 let před Kristem. Další stopy vedou do Řecka, kdy za dob Alexandra Velikého se metalo koulemi v palestrách (starověkých cvičištích). Do Francie zřejmě přinesli pétanque Římani v roce 600 před Kristem a hra se rozšířila do celé země. Vojáky hra zaujala natolik, že král Karel IV. zvaný Sličný (14. století) chtěl pétanque zakázat, neboť ozbrojenci se hře věnovali více než výcviku. Neuspěl, nesouhlas byl tak silný, že se omezil pouze na velmi striktní předpisy.
Hra pétanque přežila různá úskalí až do roku 1907, kdy se oficiálně datuje její vznik. První závod ve Francii byl uspořádán v roce 1910 v městečku Le Ciotat – kde právě ze hry zvané Jeu Provencal (Provensálská hra) vznikla pétanque. V tomto městečku měli hráči mezi sebou jednoho hráče na vozíčku. Aby s nimi mohl hrát, dohodli se, že bude hrát ze židle postavené v kruhu a ve kterém ostatní hráči budou mít přinožené nohy. Herní vzdálenost byla stanovena na 5 až 9 metrů. Časem se tomuto způsobu hry začalo říkat pétanque (je to zkomolenina slov „jeu de boules pieds tanqués = /žédebulpiétanké/ = hra s koulemi se snoženýma nohama).

A teď o co jde: hrají proti sobě dvě družstva (trojice nebo dvojice). Každý hráč disponuje hracími ocelovými koulemi (ve trojici má každý dvě, jinak mají hráči po třech koulích). Koule jsou duté o průměru 70 – 80 mm a o váze 650 – 800 g. Principem hry je umístit koule svého týmu co nejblíž malé dřevěné kouličce zvané prasátko (košonek). Tato koulička se hodí na začátku hry z kruhu o průměru 50 cm do vzdálenosti mezi 6 – 10 m. Potom se každý hráč snaží hodit tu svoji kouli blíž ke košonku, než je má umístěné konkurenční družstvo. Hra končí, nezbyla-li ani jednomu družstvu koule na vhození. Tým, který má svou kouli nejblíže cíli, získává bod. Zápas se skládá z více takových her a je ukončen, dosáhne-li jedno z družstev třinácti bodů.
Kde se hraje: všude – na trávníku, v parku na udusaném písku a skalní příznivci, aby mohli hrát vždy a všude – i v krytých halách. V Paříži jsem viděla hrát „bílé límečky“ i o polední přestávce na Défense.
Výhodou této „koulované“ je to, že jí mohou hrát prakticky všichni – děti, ženy, muži, tělesně postižení, senioři… Představte si, že se letos v červenci koná světový šampionát v ženských pétanque v Kanadě a dokonce již 38. světový šampionát seniorů v říjnu v Grenoble.
Pokud chcete tuto hru hrát pravidelně v ČR, vězte, že u nás hraje 28 klubů – v Praze, Brně, Třebíči, H. Brodu, Vrchlabí, Karlových Varech, Poděbradech, Olomouci, Písku ….
A jestli si chcete ověřit, zda to stojí za to, mám pro vás tip na tento víkend.

O víkendu 29. 6 a 30. 6. se koná 5. ročník závodů pétanque ve trojicích v krásných zahradách zámku Troja v Praze 7. Vše začíná v sobotu 29. 6. v 10 h – je přihlášeno 128 trojic z celého světa. Semifinále a finále se hrají v neděli 30. 6. od 11 h. V ten samý den se koná i Veřejný závod – kdy si hru může zkusit každý kdo přijde – zkušený nezkušený, mladý i starý. Mládež do 15 let má vstup zadarmo !!!

Zdroj: francouzské i české stránky svazů pétanque
Reklama