Hlavním městem Belgie – a v současnosti vlastně i Evropy – je sice Brusel, ale správný turista, který se do Beneluxu vypraví, se touto informací nenechá zmást. Když už totiž jednou jste v Belgii, tak prostě MUSÍTE vidět Bruggy, a to i kdyby na chleba nebylo. „Benátky severu“, jak se tomuto starobylému městečku na kanálech trefně přezdívá, přitahují pozornost návštěvníků nejen z Evropy, ale doslova z celého světa. A dlužno říct, že zaslouženě.
První obyvatelé se v místech, kde dnes stojí Bruggy, objevili již před nějakými 2000 lety, ale největší slávy a rozmachu město dosáhlo ve středověku, kdy bylo velevýznamným centrem obchodu mezi severem a dalšími částmi Evropy. Procházely tudy stěžejní obchodní stezky, na důležitosti tomuto místu dodával vyhlášený přístav, který byl spojen s městem důmyslně vybudovanými kanály. V současnosti spojuje město s mořem splavný kanál Boudewijn (12 km), který ústí do moderního přístavu Zeebrugge, který si co do významu nezadá se slavnými Antverpami. Přesto poslední staletí stále více profilovaly Bruggy jako významné centrum kultury a turistického ruchu.
Dnes do Brugg proudí miliony návštěvníků ročně, aby obdivovaly nebývalou koncentraci historických památek, kostelů, zachovalých měšťanských a hansovních domů. Kdo má více času a detailnější zájem o historii, může v Bruggách navštívit některé zdejší museum (mimo jiné i Museum diamantů). Letos jsou navíc Bruggy vyhlášeny kulturní metropolí Evropy, což je nejen prestižní titul, ale také podnět k tomu, aby už tak bujný kulturní život města bujel ještě o poznání více. Chcete-li získat podrobnější informace o kulturních akcích, které se v rámci tohoto projektu konají, klikněte si na oficiální stránky www.brugge2000.be.

Na závěr několik tipů pro cestovatele:
- Přijedete-li do Brugg autem, můžete využít bezplatné autobusové dopravy do centra a zpět, pokud necháte své auto na (placeném) parkovišti u nádraží.
- V žádném případě si nenechte ujít projížďku lodičkou s průvodcem i kapitánem v jedné osobě. Poznáte tak město z jeho nejkrásnější perspektivy – od vody – a navíc se seznámíte s tím nejdůležitějším, co se dá vidět. Průvodce pronáší výklad nejen ve vlámštině, ale také francouzsky a anglicky. Vstupenka na loďku stojí 5.20 euro pro dospělého, 2.60 pro dítě do 11 let. A viditelně označená přístaviště jsou na několika místech města. Mimo sezónu máte větší šanci, že nebude fronta, ale i tak jděte do toho, celkem rychle to odsýpá…
- Dominantou města je 88 metrů vysoká středověká věž Belforttoren, kde se nachází bývalá klenotnice, ve které byly uschovány městské poklady a cenné listiny. Po vyšlapání 336 schodů se dostanete k impozantní zvonkohře. Z ochozu si můžete vychutnat nádherné panaráma města a jeho okolí. Věž Belfort stojí na náměstí Markt, kde se nachází provinční Hof a Halle ze 13. století (dřívější obchodní centrum města). Atmosféru města si nejlépe vychutnáte v zapadlých uličkách stranou turistického mumraje. - Když vás procházka městem a jeho starobylými uličkami unaví, posaďte se do některé zahradní restaurace a objednejte si jedno z místních vyhlášených piv (v Belgii se jich vaří několik set značek). Osobně doporučuji Leffe Bruin (výborné, leč poněkud silné tmavé pivo), Hoegaarden (lehké světlé) nebo Kriek (višňová příchuť).
Reklama