Jestli přemýšlíte, kam letos vyrazit na dovolenou, a nepatříte mezi ty, kteří nejraději odpočívají někde v teploučku na pláži, mám pro vás jeden tip. Navštivte Korutany – nejjižnější z rakouských republik. Nabízí vše, co si jen aktivnější rodinka na dovolené může přát. My tam strávili nádherných 14 dní a dodnes je to pro mě naše nejpodařenější dovolená.
A co všechno vám tedy Korutany mohou nabídnout? Předně tam žijí úžasně příjemní lidé, kteří se na vás rozhodně nebudou mračit. Možná to bude i tím, že jsme za ty dva týdny cestování narazili na Čechy jen jednou, takže pověst o českých zlodějích, jak ji znají ve vídeňských obchodech, sem snad ještě nedorazila. O Korutanských se v Rakousku říká to, co u nás o lidech z Jižní Moravy. Prostě pohostinný jih. Ubytovatelé náš přivítali vlastnoručně vyrobenou pálenkou. Když jsme odmítli pozvání na opékání jehněte s odůvodněním, že nejíme maso, připravili nám alespoň sýrové hody s různými místními specialitami. A domů jsme si odváželi lahvinku pálenky a domácí vajíčka, jako bychom se vraceli z návštěvy babičky z venkova a ne úplně cizích lidí, pronajímajících bydlení za peníze.
Jak to bydlení vlastně vypadalo? Museli jsme se šplhat 9 km do kopců různými serpentinami po úzkých, ale dokonale udržovaných silnicích. Naši domácí bydlí v krásně opravené, veliké usedlosti. My měli k dispozici dvoupokojový byt se samostatným vchodem a překrásným výhledem do hlubokého údolí. Mohli jsme využívat bazén a ping-pongový stůl. Majitelé usedlosti vlastní přes 40 ovcí, poníky, na nichž se naše děti vozily, a obrovského, naštěstí přátelského bernardýna. Ten se brzy skamarádil s našima hafanama a spolu podnikali výlety po okolí. Nemuseli jsme je vůbec hlídat, na takové samotě nemohli nikomu vadit. Pro pejskaře z města skutečný ráj. :-)))
A teď už k možnostem využití volného času. Úžasné na Korutanech je, že nenabízejí pouze třítisícové hory, na které se můžete lehce dostat lanovkou a v kraťasech a tričku si zadovádět na sněhu (zejména pro děti v červenci je to docela zážitek), ale i teplé koupání. V Korutanech je totiž přes 200 termálních jezer s nádherně čistou vodou. Vůbec ta alpská příroda je úžasná. Soutěsky s divokými vodami, připomínající slovenské Jánošíkovy diery, ovšem ve velkém, vodopády (až 150 m vysoké), u kterých mnohdy nepotkáte ani živáčka, takže se klidně můžete nechat ošplouchnout ledovou padající vodou, několikery jeskyně… Sportovci si mohou půjčit kola nebo třeba vyzkoušet let na padáku či rafting. Dětem, a nejen jim, se určitě zavděčíte návštěvou některé z letních bobových drah.
Zoologické zahrady mají všude, ale takový park, kde se můžete procházet mezi čtyřicítkou volně pobíhajících makaků nebo třeba ptačí svět s opeřenci nejen v klecích, ale i mimo ně, to v naší republice nenajdete.
Ani milovníci kultury nepřijdou zkrátka. V Korutanech je několik starobylých hradů a zámků a velké množství rozličných muzeí. V hlavním městě rakouského jihu Klagenfurtu se nachází Minimundus, což je svět miniaturních staveb. Je jich více než 170, mimo jiné Socha svobody, Kreml, ale i Pražský hrad.
A jestli si myslíte, že za takovou dovolenou zaplatíte „majlant“, tak se hluboce mýlíte. Korutany svým návštěvníkům nabízejí tzv. Korutanskou kartu. Pokud si ji zakoupíte, máte vstup do více než 90 návštěvních míst zcela zdarma, do dalších se slevou přibližně 15%. Týká se to téměř všech muzeí, koupališť, hradů, zámků, zábavných parků, ale – pozor – zdarma je i veškerá veřejná doprava. Dokonce i lanovky nebo projížďky lodí po místních jezerech. Karta vyjde dospělého přibližně na 1200 korun, děti mají slevy podle věku. Dostanete k ní knížečku, v níž jsou jednotlivé atrakce podrobně popsány, včetně umístění a návštěvních hodin. Prostě dokonalý turistický servis.

Návštěvu Korutan vřele doporučuje
Reklama