Ačkoliv je OS podbrdsko organizací, která se na Praze-západ stará převážně o kočky, občas se mu do péče dostanou i psi, kteří potřebují pomoci. Jsou to typicky zvířata odložená či nechtěná, prostě taková, o která se majitel nemůže či nechce postarat a zároveň je nemá povinnost přijmout regionálně příslušný městský útulek.

Nedá se říci, že by péče o opuštěné kočky byla levným koníčkem, v porovnání se psy ale vycházejí kočky výrazně lépe. Pes, kromě toho, že má větší spotřebu krmiva, má také vyšší nároky na čas dočasného pečovatele – pravidelné venčení a nezbytná výchova, což jsou aktivity, které kočky nevyžadují.

A potom jsou zde náklady za veterinu, které dokáží již tak našponovaný rozpočet organizace, závislé na darech zvířátkomilné veřejnosti, řádně pocuchat. Vedle odčervení, odblešení a vakcinace je nezbytné pejsky vybavit čipem, přičemž jenom aplikace čipu vyjde na 600 Kč. Pokud je nutné pejska / fenku i vykastrovat, nejčastěji ze zdravotních důvodů, je útulek rázem chudší o 2 000-6 000 Kč, dle velikosti psa.

Ať už jsou náklady na veterinární péči o psa jakkoliv vysoké, stává se opravdu málokdy, že by se na nich chtěl osvojitel zvířete podílet. Část lidí na to při nejlepší vůli nemá prostředky, převážná většina osvojitelů má za to, že útulku prokazují službu už tím, že si zvíře berou. A tak není reálné od osvojitelů získat větší finanční příspěvek, než činí úhrada čipu. Veškerou veterinu tedy hradí útulek ze svého rozpočtu, tj. z darů, které mu poskytne sympatizující veřejnost.

Toto povzdechnutí nad neveselou realitou v malých ochranářských organizacích je úvodem k prosbě o pomoc při hledání domova pro následující čtyři pejsky, kteří se v jinak kočičím útulku nacházejí. Dlužno poznamenat, že jeden psík už tento týden domov našel Hugo a další nechtěný pejsek (štěně, které za půl roku života vystřídalo už čtyři majitele) je na cestě…

Kiara a Keira

Dvouměsíční holčičky Kiara a Keira jsou štěňata křížence, černé s pálením. Jejich maminkou je tibetská doga, což je plemeno velké a mohutné, majestátní a klidné, spíše strážce domova a společník než sprinter ke kolu. Otcem je zřejmě německý ovčák. Obě holčičky jsou rozvážné, mírné, i když si samozřejmě umí hrát a řádit jako každá malá štěňata. Mohou žít doma i venku, nemusí mít nutně přístup do domu, postačí jim dobře zateplená bouda, v prvním roce a půl života budou ale, jako většina velkých plemen, náročné na kvalitu krmiva, jsou zvyklé na granule kvalitních značek. Vakcinované, čipované.

Bára

Bára je maličká kříženka, krátkosrstá, černá s pálením, říkáme o ní, že je to snad kříženec jezevčíka s netopýrem :-). Pán, se kterým dva roky žila, měl mozkovou příhodu a dál se o ni nedokáže starat. Čtyřletá fenka se tedy ocitla v útulku a je z toho zjevně nešťastná. Je zvyklá spát v posteli pod peřinou, má ráda klid a chování na klíně, je opravdu „domácí“, i když na procházce taky umí udržet krok s velkými psy. Je nerada sama a zvláště v novém prostředí se dožaduje lidské společnosti štěkotem, druhý pes jí jako společník nestačí, nevadily jí kočky, kterých si nevšímala či je nanejvýš očuchala. Je něžná, společenská a vychovaná. Srst na zádech má vyholenou, pomalu jí dorůstá a ještě je vidět jizva po operaci páteře. Je vhodná do domácnosti, kde je většinu dne někdo doma, ale může svého páníčka doprovázet i do zaměstnání. Zvládá bez problémů jízdu autem. Vakcinovaná, čipovaná.


Kačenka

Zhruba roční Kačenka je kříženka velikosti tak „tříčtvrteční“, tedy „větší střední“. Mezi jejími předky byli zřejmě knírač a labrador. Je černá, střapatá, a má bílou náprsenku. Kačenka žila a vyrůstala se dvěma bezdomovkyněmi, a když ty putovaly „za katr“, putovala i Kačenka, ovšem do útulku.

Kačenka je veselá, velmi hravá, temperamentní a věčně optimistická. Ze života na ulici si odnesla handicap. Je totiž moc ráda s lidmi, samotné je jí smutno, nikdy jí ale nikdo neučil čistotnosti. Je tedy vhodná jen k domku na zahradu (s dobrou tepelně izolovanou boudou) či k velmi tolerantním lidem odhodlaným jí zákonitosti psího života v bytě naučit. Kačenka se dobře snáší se psy a ráda si s nimi hraje, má ráda gumové hračky či klacky. Je šťastná, věnujete-li jí svou pozornost, na přivítanou vás olíže, lidi miluje. Vakcinovaná, čipovaná.

Pokud víte o někom, kdo by měl o některého z nabízených pejsků zájem, ozvěte se prosím na email podbrdsko@kocky-online.cz případně na telefon 603 363 315 (Bára Kolmanová, jednatelka OS podbrdska).

Umístění některého z pejsků bude znamenat, že útulek může přijmout další potřebné zvíře, a hlavně uleví dobrovolnicím, které se primárně ve svých bytech starají o opuštěné kočky.

Pokud byste rádi pomohli, ale pejsek se vám domů prostě nevejde, můžete přispět OS podbrdsku na péči o opuštěná zvířata na účet číslo 152335352/0600 (GE Money Bank). Hodnotu materiálních i finančních darů poskytnutých této organizaci lze ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečíst z daňového základu.

Reklama