Minulý týden jsme vám slíbili tipy na dovolenou v Toskánsku. A protože suchozemský našinec se zpravidla nejvíc třese na moře, začneme toskánským pobřežím, jeho specifiky a také popisem některých konkrétních lokalit.
Když to vezmeme od severu, tak musíme vzpomenout město Livorno a jeho okolí, které se vyznačuje skalnatým pobřežím, které si určitě získá přízeň těch, kdo se rádi potápějí, ale najdeme tu i dlouhé písečné pláže. V samotném Livornu je přírodní přístav, ale na koupání toto místo moc není. Spíše je lepší popojet kousek dál autem a najít si místečko, podle gusta.
Nedaleko od Livorna se nachází letovisko jménem Vada, které je známo především díky pláži s nádherně bílým jakoby karibským pískem. Vada je malé klidné městečko s kostelem, nenajdete zde žádné výškové budovy ani hotely narušující ráz místa. Pláž je volná a najdete zde i romantické zátočiny. Po pobřeží vede cyklistická stezka, která vám umožní trochu se porozhlédnout po okolí. Skutečnost, že je toto místo poměrně skoupé na ubytovací kapacity, se pochopitelně odráží i ve vyšších cenách.
Mnohem příznivější ceny nabízí nedaleká Marina di Cecina, jejíž nevýhodou je však fakt, že apartmány jsou prodávány systémem „no name“, tudíž dopředu nevíte, jak daleko budete od pláže. Letovisko, které je vybaveno vším, co si dovedete představit (restaurace, pizzerie, cukrárny, obchody, hřiště, vodní park…), je odděleno od úzké pláže dvousetmetrovým pásem piniového parku, který skýtá stín a je vhodný i k procházkám. Místní pláž s mírným přístupem do vody je ideální pro rodiny s dětmi, písek je zde hrubší a tmavší.
Dalším střediskem je klidnější a útulnější Marina di Bibbone, která nabízí za rozumné ceny standardní ubytování v apartmánech asi 200 m od pláže, také zde najdete veškerou potřebnou infrastrukturu. Zdejší pobřeží je typické pro Toskánsko, piniové háje sahají až k písečné pláži.
Asi tři kilometry od městečka San Vincenzo se v parku o rozloze přes 300 000 metrů čtverečních nachází poměrně luxusní Residence a Villagio Riva degli Etruschi. Soukromá písčitá pláž nabízí něco, co v Itálii nebývá zvykem – váš slunečník a lehátka budou vždy v první řadě, protože je tu prostě jen jedna. :-) Vilky jsou od pláže nedaleko, některé dokonce těšně u ní, navíc je možné využívat bazén, tenisové hřiště a další doplňkové služby. Tip: mimo hlavní sezónu si tohle všechno užijete o poznání levněji.
Odtud už není daleko třeba na Elbu, třetí největší italský ostrov, který je jedním z nejvyhledávanějších cílů turistů přijíždějících do Toskánska. Písečné pláže se střídají s plážemi s hrubším pískem, s plážemi oblázkovými a kamenitými. Elba je rájem potápěčů, ale i milovníci historie si tu přijdou na své. Nezapomeňte se zajít podívat na slavnou Napoleonovu vilu, pevnosti, kostely a další pamětihodnosti.

O dalších tipech na výlety v oblasti Toskánska se dočtete příští týden. Specialistou na Itálii je již 13. sezónu CK Cicala, se kterou se můžete vydat nejen do Toskánska, ale na desítky destinací na celém Apeninském poloostrově. Katalog zdarma si objednejte přes internet na e-mailu: cicala@informnet.cz nebo na adrese CK Cicala, Na dolinách 26/109, Praha 4 či na telefonu 02/4143 4444.
Reklama