Bez nadsázky se dá říct, že ať se vydáte do kterékoliv části Itálie, vždycky tam najdete něco, co vás nadchne nebo zaujme. Přesto se i na apeninské botě najdou místa, která vám dají ještě o něco víc. Jedním z nich je Toskánsko, region českými turisty dosud ještě poměrně „neprobádaný“, o to však báječnější.
Kraj, který ještě dávno před antickým Římem obývali Etruskové, leží na západním pobřeží Itálie a je omýván Tyrhénským mořem. Převážně kopcovitá krajina s příjemným klima je ideální pro pěstování vinné révy, oliv a dalších zemědělských produktů. Pobřeží s písčitými i kamenitými plážemi je lemováno hustými piniovými háji. Na rozdíl od masových letovisek u Jaderského moře jsou zdejší pláže rozmanitější, méně organizované a mnohem volnější. Rozdíl je pochopitelně patrný i v cenách ubytování a dalších služeb.
Toskánsko bylo odedávna inspirací pro mnoho významných umělců, kteří zde vytvořili nejedno své stěžejní dílo. Města jako Florencie, Pisa nebo Siena jsou kulturními centry oblasti, zdejší památky přitahují turisty z celého světa jako magnet a starobylá atmosféra láká k procházkám nebo k posezení u vynikajícího toskánského vína.
Jedním z tradičních vývozních artiklů Toskánska je už po staletí mramor, který se těží a zpracovává v severní části kraje v Apuánských Alpách, a který najdete třeba v obrubnících některých městeček nebo v podobě úlomků na některých z pláží oblasti Versilia.
K Toskánsku náleží také krásné ostrovy jako Elba, Gorgona, Capraia, Pianosa, Montecristo, Isola del Giglio a jiné.
Dříve se do Toskánska jezdilo od nás především za poznáním, ale stále více lidí si chce tuto romantickou oblast užít déle a se vším všudy. O jednotlivých částech toskánského pobřeží, o možnostech ubytování a o tipech na výlety do okolí si brzy přečtete v dalších článcích v této rubrice.

Specialistou na Itálii je již 13. sezónu CK Cicala, se kterou se můžete vydat do desítky destinací na celém Apeninském poloostrově. Katalog si můžete objednat přes internet na e-mailu: cicala@informnet.cz nebo na adrese CK Cicala, Na dolinách 26/109, Praha 4 či na telefonu 02/4143 4444.

Reklama