Patří to už tak nějak k věci, že umělci z ušmudlaných a studených metropolí Evropy i dalších kontinentů vyrážejí za inspirací k moři. Nekonečná vodní plocha, která dovede být v jednu chvíli něžně klidná a za pár okamžiků se změní v bouřící živel, vždycky přitahovala zejména malíře a výtvarné umělce. Mezi místa, kam se jezdí pro inspiraci, patří samozřejmě i Kanárské ostrovy ležící v Atlantickém oceánu a nabízející příjemné klima po většinu roku.
Svou múzu zde svého času hledali mimo jiné takoví velikáni jako Pablo Picasso nebo Salvador Dalí, ale Kanáry mají i své vlastní umělce, kteří něco znamenají. Jedním z nich je malíř, sochař, architekt, urbanista, ekolog a všeuměl César Manrique (1919 – 1992), jehož domovem byl ostrov Lanzarote. Po skončení občanské války ve Španělsku, kde bojoval na straně Franca, studoval výtvarné umění a v 60. letech úspěšně působil v New Yorku, kde měl i svoji galerii. V Americe se mu ale stýskalo po slunci a po rodném Lanzarote, tak se vrátil domů a rozhodl se věnovat všechen svůj um rozvoji ostrova. Jeho cílem bylo skloubit umění a přirozený ráz prostředí. Jak se mu záměr podařil mohou vidět návštěvníci ostrova na mnoha místech – Manrique je například autorem turistické vyhlídky Mirador del Rio, navrhoval současnou podobu prázdninového komplexu na pobřeží Costa Teguise a jeho rukopis abstraktního umělce je znát i na jiných místech ostrova Lanzarote a dalších ostrovů (např. umělá laguna na Tenerife).
Milovníci soudobého umění by se měli při své cestě na Kanáry zastavit v Atlantickém centru moderního umění (Centro Atlantico de Arte Moderno), které najdete v hlavním městě Gran Canarie Las Palmas (na ulici Los Balcones nedaleko katedrály). Muzeum, které využívá symbiózy tří kontinentů (Kanárské ostrovy, Afrika, Amerika), představuje prostřednictvím stálých expozic a aktuálních výstav zajímavé umělecké projekty, kromě toho se zde nachází knihovna a obchod s knihami, uměleckými předměty a suvenýry. Více informací o CAAM (v španělském a anglickém jazyce) najdete na adrese www.caam.net.

Na Kanárské ostrovy se vydejte například s CK Canaria Travel, která je naším největším touroperátorem na Kanárské ostrovy. Informace o zájezdech získáte v kanceláři CK na adrese Jungmannova 6 v Praze 1 nebo na internetových stránkách cestovní kanceláře www.canariatravel.cz.