Od dob, kdy na běžkách běhali naši rodiče, udělal sportovní průmysl mnohamílový skok. Spolu se změnou stylu běžkování se pochopitelně mění i výbava. Jaké běžky na jaký druh běhu, jak dlouhé hůlky a jaké boty a ošacení? A kolik to bude stát?
Pro bruslaře
Když chcete být na běžkách rychlí, máte dobrou kondičku a víte, že budete běhat po dobře upravených tratích, určitě se rozhodněte pro skatingové (bruslící) lyže. Jsou užší, kratší, ale bohužel i dražší. Jejich výhodou je rychlost, nevýhodou, že pokud nemáte dobrou trať, můžete to zabalit. Rovněž nejsou příliš optimální na dlouhé a náročné sjezdy. Jejich délka by měla být nejvýš deset centimetrů nad výšku vaší postavy. Cena se pohybuje od 2000 korun ve výprodeji do astronomických částek. V bazarech se téměř nevyskytují, zvláště v délkách pro ženy.
Na bruslení potřebujete i speciální boty – boty, které vám budou dobře fixovat kotníky. Na bruslení jsou opravdu potřeba, v nízkých botách si zničíte kotníky. Jejich cena se pohybuje od 3000 korun výše, ale občas je možné na ně v bazaru natrefit. Nesmí vás však překvapit, že i za ojeté zaplatíte okolo 2000 korun.
Skatingové hůlky by vám měly dosahovat zhruba k nosu, pokud si troufnete i na delší, tím lépe pro vás, čím delší hůlky, tím snadnější bruslení. Cena hůlek na běžky se pohybuje okolo 500 korun, ať už v jakékoli délce.Vázání na běžky se obecně pohybuje v cenách od 1200 korun výše, skatingové vázání je trochu dražší, ale pro rekreační ježdění není bezpodmínečnou nutností.
Pro klasiky
Pokud ovládáte klasický běh na lyžích a jste tradicionalisty, určitě se nenuťte do nových trendů. Klasické lyže mají své neocenitelné výhody, stačí klasická stopa, bude se vám na nich lépe sjíždět a oceníte je zejména na jarním přemrzlém sněhu. Jejich výhodou je i to, že jsou levnější a není nemožné koupit je v bazarech. Měly by být asi o dvacet centimetrů delší, než jste vy.
Boty na klasický běh jsou nižší a nemají fixaci okolo kotníků. Ani jejich cena není zanedbatelná, ale za dvaapůltisíce korun je koupíte nové v dobré kvalitě. Stejně jako lyže i klasické boty seženete v bazarech. Hůlky pro klasický běh by vám měly sahat zhruba k ramenům.
Po nevyhraněné
Naprosto ideální je zakoupit si výbavu COMBI, na níž můžete bruslit i běhat. Lyže combi by měly být asi o deset až patnáct centimetrů vyšší než vaše postava, hůlky k bradě. Speciální combi vázání, které je vhodné jak pro došlap při klasice, tak pro bruslaře je rovněž dražší, ale vyplatí se je koupit. Jeho cena se pohybuje zhruba od 1400 korun. Combi boty mají pevné kotníky do stran, ale umožňují volný pohyb kotníku nahotu a dolů. Jejich cena je rovněž od 3000 korun výše. Výhodou výbavy combi je, že je univerzální, lyže jsou vhodné pro bruslení, běh i sjezd, ohromnou nevýhodou je to, že téměř žádné combi vybavení se nedá pořídit v bazaru.
Pro turististy
V prodeji jsou i speciální turistické lyže a boty pro místa, kde nejsou žádné stopy. Lyže jsou poměrně široké a boty připomínají spíše pohorky. Výhodou je možnost pohybu ve zcela neupraveném terénu, nevýhodou je „neohrabanost“ těchto lyží a nižší možná rychlost pohybu. Ceny tohoto turistického vybavení se pohybují ve zhruba stejných relacích jako vybavení pro klasický běh, v bazarech je opět naprosto nesehnatelné.
Co se týče běžkařského oblečení, osobně si myslím, že není nutné mít špičkovou výbavu. Doporučila bych však rozhodně spodní prádlo se schopností udržet i zpocenou pokožku v suchu, přes ně fleecovou nebo polartecovou bundičku a větrovku (nikoli teplou bundu), která je prodyšná, ale nepromokne, skvělé jsou „windstopperové“ bundy, ale jejich ceny jsou závratné. Mně se na běžkování celkem osvědčila vesta – tělo je v teple a ruce si při běhu zahřejete. Další věcí, kterou by měl člověk na běžky rozhodně mít, jsou rukavice. Kdo jezdí v rukavicích na sjezdovky, má zbytečně zpocené ruce, naopak slabé kožené nebo vlněné rukavice jsou zase málo. Běžkařské rukavice pořídíte od 350 korun výše.

Co se týká cen uvedených v tomto článku, jsou to ceny minimální. Je pochopitelně možné koupit i špičkové vybavení v daleko vyšších relacích. Naopak při nákupech v bazaru buďte ostražití, zvláště při nákupu lyží i s vázáním a bot, neboť existují dva typy vázání (kromě starého obyčejného), a tudíž i dva typy podrážek. Tak aby vám to pak klaplo!
Reklama