Necháváte se rádi okouzlovat fascinující krásou nádherných horských panoramat? Milujete obrazy, které dovede namalovat jen sama příroda? Obrazy sestavené z oranžově zabarvených horských štítů, kterým zvláštní odstín propůjčuje zapadající slunce, z bíle zasněžených strání a z modrého nekonečna zahaleného do šály z mraků? Lákají vás přírodní krásy, které se nacházejí v místech, kam se dostane málokdo z lidí? V tom případě se nechte pozvat na jedinečnou výstavu.
Prožijte chvíle úžasu a pokory, jako byste sami byli těmi cestovateli, kteří se vydávají zdolávat nejvyšší hory světa. Navštivte výstavu,která zítra začíná v ambitu kláštera Českomoravské provincie svatého Václava Řádu menších bratří františkánů na Jungmannově náměstí v Praze. Uvidíte tam rozsáhlou výstavu velkoformátových fotografií horolezce, dobrodruha a fotografa Ladislava Kamaráda, která má příznačný název „Mezi zemí & nebem…“
Výstava představí více než padesát fotografií formátu 150 x 150 cm, které byly pořízeny na mnoha zapomenutých i těžko přístupných místech naší planety profesionálním středoformátovým fotoaparátem a po následné digitalizaci vytištěny.

Ladislav Kamarád (1963) je znám jako fotografující horolezec, ale vzhledem ke kvalitě fotografické tvorby by bylo vhodné jej označovat spíše jako fotografa, který se zabývá horolezectvím. Je zřejmě jediným fotografem na světě, jemuž se s kompletním středoformátovým vybavením podařilo zdolat bez kyslíku osmitisícové vrcholy – himalájskou horu Čo-jou (8201m) a karákorumský Gašerbrum II (8035m). Má za sebou již 4 významné samostatné autorské výstavy i rozsáhlou publikační činnost. Získal hlavní cenu v soutěži Štít Viléma Heckela (1990), první místo v České národní soutěži (1995) a mnohá ocenění v soutěži Czech Press Photo; jeho černobílý kalendář „Velehory 2001“ se stal Publikací roku 2000.
Mezi náměty jeho děl patří především hory a divoká příroda. Sám k tomu říká: „Hledám místa, kde pociťuji přímé spojení s přírodou a s vesmírem – místa nezkrocená a nepřetvořená k obrazu člověka. Fotografie ale není otiskem takzvané objektivní reality, je autorskou interpretací místa, světla a okamžiku. Kdyby na každém z míst, kde jsem kdy fotografoval, stál vedle mě jiný člověk s fotoaparátem, udělal by výstavu úplně jinou. Proto si myslím, že je úplně jedno, kde fotografie vznikla. Podstatná je energie, která z ní vyzařuje,“ dodává Ladislav Kamarád.

Výstavu, která potrvá od 22. ledna do 3. března 2002, připravila společnost Hewlett-Packard ve spolupráci s časopisem Fotografie Magazín.
Reklama