Když se řekne Mexiko, vybaví se vám určitě tequilla, sombréra, kaktusy, památky na civilizace Mayů a Aztéků, druhé největší město na světě Mexico City, starodávná městečka a malebné karibské pláže s palmami a azurovým mořem. Jedna věc jsou ale představy, druhá věc je osahat si to všechno vlastníma rukama a vidět vlastníma očima. Pro ty z vás, kdo se rozhodli zjistit, jestli v Mexiku chutná tequilla jinak než v Čechách, jsme vyhledali několik užitečných rad na cestu:

1. Neškudlete s časem - Spojené státy mexické jsou velké a je tam toho spousta k vidění, takže si na putování po krásách země vyhražte minimálně 14 dní (zkušení cestovatelé říkají, že ideální je nejméně měsíc). Stejně nejvíc zaplatíte za letenku, tak ať to stojí za to.
2. Pořiďte si dobrého knižního průvodce - z několika míst jsme se dozvěděli, že nejvíc užitečných informací získáte z průvodce, který vydává Lonely Planet. Je sice dražší, ale prý se vyplatí.
3. Před cestou si zajistěte očkování - minimálně proti virové hepatitidě A, tyfu a tetanu. V některých oblastech Mexika prý hrozí malárie, proto se doporučují i antimalarika. V Mexiku pak dodržujte důsledně hygienická pravidla – nepijte nápoje s ledem, pijte jen převařené nápoje a balené vody, nekupujte si na ulici krájené ovoce, i když je velmi lákavé, nejezte v pochybných stáncích a jezte jen ovoce se slupkou, které si sami oloupete (banán, pomeranče, meloun…). Mějte při sobě léky na průjem, horečku apod.
4. Buďte opatrní na peníze a doklady - zvláště v 22miliónovém hlavním městě Mexico City v posledních letech stoupá kriminalita, ale se zloději, lupiči a kapsáři se můžete setkat na všech turisticky vykřičených místech. Mějte peníze uložené na více místech, používejte kartu nebo doklady, peněženku noste na těle pod oblečením, pro každý případ si pořiďte kopie dokladů a letenky, které si uložte na bezpečné místo.
5. Naučte se trochu španělsky - asi víte, že v Mexiku je oficiálním jazykem španělština, ale možná netušíte, že anglicky se tam opravdu domluvíte jen někde. Proto se naučte alespoň základní fráze a číslovky. Mimochodem, kromě španělštiny se v zemi hovoří ještě asi 50 rozličnými lokálními jazyky.
6. Necestujte do Mexika v létě, pokud nesnášíte vedro a vlhko. Zvláště od července do září je tam prý opravdu počasí leda tak na ležení u vody. Zato v době od října do května je v Mexiku obvykle příjemné klima, sucho a ještě pořád dost teplo na výlety.
7. Nepotřebujete víza, pokud jedete do Mexika na méně než 90 dní a nehodláte zde pracovat nebo denně studovat. Stačí vám cestovní pas, který bude platit ještě nejméně 6 měsíců. Další informace ohledně celních náležitostí a důležitých telefonních číslech najdete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR..
Reklama