Dneska je tak rychlá doba, že i na kratší vzdálenosti, jako třeba do Německa, Itálie nebo Rakouska, se jednomu vyplatí letět, zvláště jedná-li se o cestu služební, plně hrazenou zaměstnavatelem. Když vás ale potká štěstí a nebudete se muset na konferenci do Říma nebo na veletrh do Düsseldorfu kodrcat autobusem, stejně mějte na paměti, že vás potká nejméně polovina z následujících událostí.

1. Budete se dlouho vypravovat z domu nebo se taxík na letiště zasekne v dopravní zácpě. Přijdete k odbavení na poslední chvíli, takže na vás zbude už jsem sedadlo v uličce a navíc vám už nevezmou kufr do zavazadlového prostoru, takže ho budete muset vláčet do letadla jako kabinové zavazadlo. V tomto případě nebudete nastupovat do letadla rukávem, ale budete muset zdolat schůdky. Samozřejmě váš „gate“ bude až ten úplně poslední v chodbě.
2. Určitě si obléknete příliš obepnuté džíny nebo těsné boty. Po půlhodině letu se nadmete nebo vám otečou nohy a zbytek cesty strávíte maskováním otevřeného poklopce resp. Přemýšlením o tom, jestli ty zuté boty ještě někdy nazujete.
3. Vedle vás bude sedět a) pětileté dítě, které nesnáší turbulence, b) rozšafný pán, který všude byl a musí vám to vyprávět, c) osoba libovolného pohlaví v infekčním stádiu chřipky, spalniček, neštovic nebo salmonelózy.
4. Člověk, který bude mít místo ve vaší řadě u okýnka (mimochodem na místě, kde byste seděla vy, kdybyste nezaspala a kdybyste nenechala mytí hlavy až na ráno), bude buď vášnivý pivař nebo nastydlý, takže bude chodit každou čtvrthodinu na záchod, i když let trvá hodinu a deset minut, což se snad dá vydržet.
5. Ze suchého vzduchu v letadle dostanete kašel, naskočí vám na tváři ekzém nebo se vám udělá opar.
6. Polijete se kafem nebo si pocintáte hodobóžovou blůzu těstovinovým salátem.
7. Ten pěkný chlápek, co vypadá jako Brad Pitt a co se vám líbil už ve frontě u přepážky pasové kontroly, bude sedět na opačném konci letadla a navíc bude koketovat s blonďatou letuškou.
8. Zapomenete rozečtenou knihu nebo diář v kapsičce sedadla před vámi, kam si je odložíte, když palubní personál přinese jídlo.
9. V případě, že jste přece jen stihla odbavení na domovském letišti a váš kufr putoval spořádaně v zavazadlovém prostoru, přijede v cílovém letišti na pásu až jako poslední, pokud vůbec přijede.
10. Na letišti zjistíte, že pro vás zapomněli poslat a že máte veškerou použitelnou měnu v tajné spodní přihrádce plně naloženého kufru.

Ale i tak je lítání bezva věc, ne? :-) Tak šťastnou cestu!