Předvánoční čas přeje rodinným setkáním. Scházejí se nejen celé rodiny, ale především matky s dětmi. Svá odpolední víkendová setkání maskují obvykle pečením či zdobením cukroví, vitím adventních věnců nebo výrobou vaječného koňaku. Podle mých vlastních zkušeností a bleskového výzkumu, který jsem udělala mezi svými přítelkyněmi, jsou většinou tyto mimikry záhy odhozeny, výroba vánočních výzdob a dobrot se nekoná, protože matky zasedají ke klábosení. Někdy se ještě před spuštěním stavidel stačí něco udělat, ale není to pravidlem. Rum určený do cukroví je otevřen a zkonzumován za hovoru o nepřítomných kamarádkách, svařák teče proudem a děti víří bytem, ve kterém se dýchánek koná. Odpoledníček končívá až v pozdních večerních hodinách, kdy si ženy poberou své nezpracované suroviny do tašek a odvláčejí polospící děti do svých domovů.
Kdo takové společné pečení nezažil, může si myslet, že „fuj, to je ale ohavné a nezodpovědné!“, ale kdo to zná, ví, že jsou to ty nejbáječnější předvánoční chvíle, kdy se utužují vztahy, které nemá nikdo z nás čas pěstovat. Jednou mi jedna paní doktorka psychologie řekla, že dnes ženám chybí ta základní esence ženství, kterou dřív holčičky nasávaly už od peřinek při společných draních peří a dalších společných ženských aktivitách. Dneska už nic takového holčičky nenasávají, nemohou tajně naslouchat, že „sousedovic Bětuška je zase v tom a co ten její…“, a proto jim chybí jakási společná moudrost, společné povědomí a společná předávaná zkušenost. Současné tendence uzavírání se do rodinných buněk nejsou nic moc zdravého a z hlediska historické tradice ani moc normálního. Společné ženské sedánky jsou tedy důležitější, než si myslíme, ať si chlapi říkají, že jenom klábosíme o hloupostech.
Jestli jste to ještě nestihly, určitě si udělejte poslední adventní víkend ještě babinec, užijte si to, použijte pečení nebo výrobu čehokoli jako záminku k předvánočnímu poklábosení a předvánoční holčičí pohodě:-)
Zažíváte společná setkání s přítelkyněmi? Jsou pro vás tyto schůzky podnětné, nebo jimi naopak opovrhujete jako zbytečně promarněným časem? Napište nám své názory!