Kdo jezdí na kole, ví, že kolo není všechno. Je jen základem cyklistické výbavy. Kdo na kole tráví víc času, potřebuje spoustu dalších věcí. Kromě nutného vybavení, jakým je například helma, a účelného vybavení, kterým jsou třeba nosiče nebo sedlové brašny, existuje spousta věcí, které jsou z pohledu matek nepodstatnými zbytečnostmi, ale jestli máte doma cyklistu-puberťáka, vězte, že to jsou pro něj věci nejvyšší důležitosti.

Na doplňky a vybavení pro teenagery jsme se zeptali odborníků ve firmě AUTHOR.

Co váš teenager nutně musí mít:
Nutným vybavením je bezesporu helma. Nedovolte nikdy vašemu dítěti jezdit bez helmy, je to velmi nebezpečné. Každý rok se na kole stane mnoho smrtelných úrazů a helma může skutečně v případě špatného pádu z kola zachránit člověku život.
Firma AUTHOR nabízí přilbu VERSUS s dokonalým designem, ve které se váš puberťák rozhodně nebude stydět jezdit. Vyrábí se ve třech barevných variantách a její cena je 799 korun.
Další nutnou výbavou je světlo. Ve tmě i za šera vaše dítě nejen musí vidět, ale z hlediska bezpečnosti především musí být viděno, proto otázku osvětlení nelze podcenit. Cena předních světel se pohybuje od 179 korun do 329 korun. Dražší světla mají halogenovou žárovku, jsou výkonnější a mají delší životnost. Zadní bezpečností světla se pohybují v cenových relacích od 109 do 169 korun.

Co potřebuje, pokud se cyklistice věnuje aktivně:
Pokud se vaše dítě věnuje cyklistice skutečně aktivně, to znamená, že překonává větší vzdálenosti a potřebuje si vozit s sebou třeba věci na přenocování, rozhodně se vyplatí pořídit mu na kolo nosiče a sedlové brašny. Na delší cesty je nejvhodnější trojdílná brašna na zadní nosič, přičemž horní třetí díl se dá odepnout a použít jako samostatný batoh. Její cena je 849 korun.
Pro aktivní cyklistiku jsou vhodné rovněž nášlapné pedály nebo klipsny. Při překonávání delších vzdáleností je jízda s nimi pohodlnější a daleko méně namáhavá, stačí překonat první horké chvilky a pády:-)
Vaše dítě jistě na kole trpí otlaky a opruzeninami. Proto je vhodné pořídit mu cyklistické kalhoty, dívkám klasické cyklistické šortky s antibakteriální vložkou, pro kluky má AUTHOR volné šortky s prodyšného materiálu, rovněž s antibakteriální vložkou.
Nutností při delších cestách je i plastová láhev na pití, i s košíkem vás přijde asi na 130 korun.

Po čem váš teenager touží:
Váš cyklista bude rozhodně toužit po mnoha dalších věcech, které sice nutně nepotřebuje, aby mohl jezdit, ale stoprocentně potěší jeho srdce.
Aby si mohl měřit rychlost, počítat celkově najeté kilometry a porovnávat své výkony s výkony svých přátel, ocení jistě cyklocomputer. Při delších cestách a pro sportovní vzhled se mu budou hodit rukavice s protiskluzovou úpravou na dlani. Novinkou jsou rukavice s gelovou vložkou na dlaních pro větší pohodlí. Další nedílnou součástí výbavy –náctiletého cyklisty jsou nástavce na řídítka – rohy. Mají nejen profesionální sportovní vzhled, ale jízda s nimi je mnohem pohodlnější, protože si cyklista odpočine. Aktivní cyklisté ocení i sice méně pohodlná, ale sportovní úzká sedla, v nabídce AUTHORA jsou v kořeném provedení (od 1399 korun) nebo v syntetickém provedení – sedlo OZONO za 359 korun.
A ještě teenagerovský horký tip: V nabídce firmy AUTHOR jsou cyklistické dresy v mnoha provedeních. Letos je novinkou dres s portrétem Che Guevary v černočerveném provedení.