I když si pořídíte na hory velmi kvalitní větrovku a pod ní bundu z dobrého materiálu, pokud budete mít nevhodné prádlo, budou to vyhozené peníze. Všechny materiály, které v zimním období nosíte na sobě, by totiž měly fungovat stejně – propouštět vlhkost ven od těla a nenasáknout a hřát. Jakmile budete mít prádlo z materiálu, který tyto vlastnosti nemá, například z bavlny, budete ve vlhku a zmrzlí.
Prádlo, o kterém hovoříme, se jmenuje termoprádlo. Vyrábí se v mnoha provedeních, pro letní i zimní sporty a jeho výrobcem je spousta sportovních firem. Pro většinu lidí je synonymem kvalitního sportovního prádla MOIRA, což je skvělé termoprádlo za dobré ceny. Pro zimní období je však ideální termoprádlo značky CRAFT, které je dražší, ale teplejší.
Ceny termoprádla jsou rozmanité, triko s dlouhým rukávem, které jistě do lyžařské výbavy patří, pořídíte za zhruba 800 korun, „jégrovky“ taktéž. Protože byste termoprádlo měli z výše zmíněných důvodů nosit přímo na těle jako první vrstvu, můžete si koupit ještě podprsenku nebo spodní kalhotky či pro pány spodky. Oceníte je zejména na běžkách, kde se hodně potíte.
Stejně jako celé tělo, i nohy by měly být v teple a suchu. K dostání jsou ponožky, popřípadě podkolenky, z materiálů, které mají obdobné vlastnosti jako prádlo. Tedy transportují vlhko od těla a nenasáknou. Jsou pochopitelně dražší než obyčejné ponožky, ty nejlevnější pořídíte už okolo dvou set korun.
HORKÝ TIP: Pro sjezdaře se prodávají speciální podkolenky do přezkáčů, které mají nejen zmíněné vlastnosti a zesílenou část chodidla, ale ještě zesílenou a měkkou přední partii na holeni, aby se nohy vpředu neotlačily od bot.
Jak se tedy na hory správně obléct? V ideálním případě máte na sobě mít poskládány jen ty materiály, které mají tyto vlastnosti: nenasáknou vlhkem, propouštějí vlhkost od těla a nedovolí jí vrátit se zpět, hřejí. Jako první vrstvu termoprádlo – triko, „jégrovky“ a dobré podkolenky či ponožky(nevhodné materiály: silon, bavlna), druhou vrstvu tvoří mikina z POLAR-TECu nebo fleecu či vlněný svetr (nevhodné materiály: flanel, bavlna), na tom všem je kvalitní bunda buď větrovka, nebo vyteplená bunda z dobrého materiálu a dobré lyžařské kalhoty.
Toto oblečení vás, pokud budete nakupovat rozumně, vyjde na asi 8000 korun. Je to moc? Myslím si to také, ale mnohokrát se už stalo, že jsem investic do vhodného oblečení na hory nelitovala, zejména když se vedle mě ve frontách na vleku třásli mí hůře vybavení přátelé.

Odborné informace nám laskavě poskytla pražská firma s outdoorovým vybavením Hanibal.
Reklama