Při výběru zimní bundy je jednoznačně nejdůležitější si předem stanovit, jakému účelu má bunda sloužit. Jestli bude vaše bunda na lyže, na snowboard, na pěší túry nebo do města. Bunda do města nemá příliš velké nároky na technické parametry, spíše tady zohledňujeme estetickou funkci. Pokud se však chcete vydat v nové bundě do hor, věnujte jejímu výběru a technickému zpracování pozornost.
Jedno z nejdůležitějších kritérií je nepromokavost. Nejde ani tak o to, aby vám bunda nepropršela, ale když si v ní sednete nebo spadnete do sněhu, vyvinete mnohonásobně vyšší tlak, než pod jakým dopadá na povrch látky déšť. Proto se poraďte při nákupu, zda bunda, kterou kupujete dobře odpovídá svému účelu. Z tohoto hlediska budeme vybírat třeba na snowboard jistě bundu s lepšími parametry než na lyže.
Délka - obecně platí, že sportovní bunda by měla být vpředu kratší než vzadu, abyste měli dobře krytá záda a zároveň vpředu volné nohy, abyste se mohli pohybovat. Další věcí, kterou by vaše bunda rozhodně měla mít, je odvětrání podpaží. Pod průramky jsou umístěné zipy a uvnitř je v otvorech vložena síťka – proti sněhu. Je to velmi praktické, nepotíte se, a tím pádem vám není zima. Další technickou vychytávkou je sněhový límec, který je zevnitř umístěn v pase bundy. Může být i odepínací a hodí se zejména na snowboardových bundách, protože při četných pádech vám nezaleze sníh nikdy dole pod bundu. Klasický límec okolo krku bývá vyložen fleecem, což sice není nutné, ale zato velmi příjemné. Nutností jsou naopak vnitřní neviditelné náplety v rukávech, které rovněž zabraňují vniknutí sněhu pod bundu.
A poslední tip pro snowboardové bundy: Od nošení prkna pod paží nebo obouruč za zády se bunda ošoupe a trhá. Proto je vhodné, aby měla tyto exponované části zesílené, třeba nějakými ozdobnými záplatami.
Co se týče materiálů, osvědčený a výborný je pochopitelně GORE-TEX, ale bundy z tohoto materiálu jsou už opravdu nákladné. Cenově dostupnější jsou materiály s polyureatanovými zátěry, například BRE-TEX.
Skutečně univerzálními bundami jsou bundy s vypínací vložkou – jsou to vlastně tři bundy v jedné – větrovka, „fleecovka“ a dohromady teplá zimní bunda. V gore-texovém provedení vás taková bunda vyjde minimálně na osm tisíc, z levnějšího materiálu ji pořídíte zhruba za 3 až 6 tisíc.
Na horách potřebujete nejen bundu, ale i kalhoty. Lyžařské a snowboarďácké kalhoty stejně jako bundy mají vysoké nároky na nepromokavost. Je vhodné, aby měly vyšší pas, popřípadě kšandy. Kalhoty na snowboard by měly mít také polstrování na kolenou a na zadní části pro případ častých pádů.

Za odborné informace děkujeme pražské firmě s outdoorovým vybavením Hanibal.

Připravila