Na severozápad od Val di Sole leží vyhlášené lyžařské středisko Tonale/Ponte di Legno, jemuž vévodí třítisícový ledovec Presena, kde se dá lyžovat v zimě, v létě, zkrátka kdy vás napadne.
Toto lyžařské centrum je vlastně tvořeno třemi lyžařskými areály, z nichž dva jsou umístěny po obou stranách městečka Tonale, ležícího ve výšce kolem 1800 metrů nad mořem. Na jedné straně se pyšně tyčí ledovec Presena, na který vede kabinová lanovka a odkud až dolů do městečka vede jedna z nejčernějších sjezdovek v Itálii. Na druhé, protější straně, která je o poznání méně sešikmená, najdou své „cvičné loučky“ i ti nejzačátečníkovatější začátečníci. Ale kromě nich si tam zalyžují i zkušenější lyžaři, kteří hledají lyžování na červených a kteří mají rádi romantické vyhlídky a pohledy zachycující scenérii Dolomit včetně protějšího ledovce. Většina přibližovacích zařízení je zde sedačková a můžete si být jisti, že ani v sezóně se tu netvoří fronty. Městečko Tonale nabízí lyžařům posezení v hospůdkách a osvěžovnách, ty nejrázovitější pak hledejte nahoře na kopci. Tam, s výhledem na okolní vrcholky a s lyžemi opřenými venku před chatou, chutnají místní speciality z hub, masa a polenty ještě lépe, než dole v údolí.
S nedalekým městečkem Ponte di Legno je Tonale propojeno skibusy, na které samozřejmě platí místní permanentka. Malebné Ponte leží ve výšce 1257 m n. m. a najdete zde příjemné lyžování pro všechny kategorie lyžařů, ale také poměrně levné ubytování. Se skipasem si můžete zaplavat v bazénu nebo zabruslit na kluzišti v Ponte di Legnu nebo si zalyžovat na noční sjezdovce v Tonale. Bez skipasu vás pustí na 43 km upravovaných běžeckých tratí v okolí obou městeček. V místě se nacházejí i vyhlášené skialpinistické tratě (celkem 37 km).
Celkem je v celém areálu 80 km výborně upravovaných sjezdovek, z nichž 50 km je v případě nepřízně počasí zasněžováno. Nahoru vás vyveze některé z 26 přepravních zařízení, včetně kabinky na Presenu, kterou doporučujeme použít i v případě, že si nahoře nechcete zalyžovat, ale máte jen prostě rádi výšky. Takový výhled, jako od konečné lanovky, se vám hned tak někde nenaskytne. Ale pozor, vezměte si kulicha, pořádně tam fičí :-)

Specialistou na Itálii je CK Cicala, která ve spolupráci s dalšími partnery nabízí pobyty v nejkrásnějších lyžařských střediscích Dolomit za velmi zajímavé ceny, ale můžete se s ní podívat i do Rakouska, Švýcarska, Slovinska nebo Franci. Katalog Zima 2001/2002, jehož patronkou je naše slavná běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, si můžete objednat přes internet na e-mailu: cicala@informnet.cz nebo na adrese CK Cicala, Na dolinách 26/109, Praha 4 či na telefonu 02/4143 4444.
Reklama