Odkládala jsem to opravdu hrozně dlouho. Nebyly peníze, pak nebyl čas… ale nakonec jsem se tam před pár lety přece jen vypravila. Splnit si sen. Přesvědčit se, že Paříž je opravdu tak mámivě krásná a vzrušující, jak se říká. Zjistit, že už nedovedu ani kváknout francouzsky (a jen málokterý Pařížan je ochoten komunikovat s vámi jiným jazykem) :-). Zjistit, že Paříž je obrovská a když se rozhodnete jít někam pěšky, tak si ušoupete nohy. Podívat se na město z Eiffelky a pak ještě z kopce zvaného Montmartre, kde se bělostně dme bazilika Sacré-Couer. Mimochodem, tohle místo mě doopravdy vzalo za srdce. Když odhlédnete od věčně se valícího davu turistů a nezbytných stánků pouličních malířů, kteří vás všichni chtějí malovat, najdete v tomhle koutě Paříže prostě neopakovatelnou atmosféru. Jakoby se tam všude vznášely duše umělců, se kterými je toto místo spjato. Koneckonců, chcete-li něco z téhle atmosféry pocítit, jděte do kina na roztomilý film Amélie z Motmartru. Bude se vám líbit.
Paříž to jsou taky všudypřítomné kavárny, kde můžete sedět, číst noviny, psát báseň nebo se držet za ruku se svou láskou a nikdo na vás nebude spěchat, abyste si dali další kafe. Je dobré vědět, že kafe „na stojáka“ u pultu je levnější, než když vám ho donesou ke stolku. Francouzská kuchyně je vyhlášená, ale restaurace povětšinou velmi drahé. Při troše štěstí a hledání v okrajovějších částech se ale najíte i za rozumnější ceny.
Nesmím zapomenout na pařížskou dopravu. Konkrétně metro. Pařížské metro je turistickou atrakcí samo o sobě. Jeho nádherné secesní cedulky najdete na každém rohu, síť metra je skutečně propracovaná a perfektně se v ní budete orientovat. I když někteří lidé si stěžují, že pařížské metro je špinavé a že kachlíkové chodby jsou hnusné, já se do pařížského metra zamilovala. Má svoji atmosféru a potkáváte tam lidi. I oni tvoří tvář města. Nejen historické památky, široké bulváry a rozlehlé parky. Plánek metra najdete například na této adrese a zde se zase dozvíte něco o vychytávkách, jako je několikadenní lístek „Paris Visite“, se kterým můžete nejen jezdit dopravními prostředky, ale ještě dostanete různé slevy v muzeích apod.
Říká se, že Paříž je krásná po celý rok. Já osobně tam byla na přelomu dubna a května, kdy mě trochu zradilo počasí. Pršelo a pršelo. Prý je ideální vypravit se tam v květnu nebo červnu a pak v září a říjnu. Ale ani ostatní měsíce nejsou k zahození, především prosinec, kdy vánočně načančané město působí snad ještě romantičtěji a pitoreskněji než kdy jindy. Tak šťastnou cestu…