Už jen vyslovení tohoto jména v člověku evokuje vůni hřebíčku. Není divu, Zanzibar je jeho největším světovým producentem. Ale nejen hřebíčkem voní celý ostrov. Stačí si za pár dolarů zaplatit auto s průvodcem a během několikahodinové spice tour (cesty za kořením) budete žasnout, co druhů koření, ovoce a zeleniny uvidíte a zejména ochutnáte. Pokud přesto nebudete dostatečně syti chutí a vůní, projděte se po soumraku po nábřeží stejnojmenného hlavního města. Na žhavé uhlíky kape šťáva z pečeného skopového, k tomu si můžete dát kousek uzené chobotnice a vše zapijete na místě vyráběným džusem z citronů a cukrové třtiny.
Že jste se na Zanzibar nepřijeli jen najíst? Ale samozřejmě. V tom případě si půjčte brýle a šnorchl a nechte se rybářskou lodí odvézt na blízký ostrůvek Changu. Nebojte se, věznice, která zde původně byla, už je zrušená a místo ní tu "běhají" vzácné želvy sloní. Prý jim je skoro 200 let. My jsme sem však přijeli zejména kvůli tomu, co není vidět ze břehu, ale stačí se pro to potopit pár decimetrů pod mořskou hladinu. Jedny z nejkrásnějších korálových útesů vás zaskočí svým bohatstvím barev a forem. Nezapomeňte však na to, že jste skoro na rovníku a ve vodě si neuvědomujete, že zatímco vy se pohybujete v podvodním světě, vaše záda jsou vystavena africkému slunci.
Zanzibar sice geograficky patří k Africe, čiší z něj však duch orientu. Půldenní procházka po městě vás přenese zpět do doby, kdy tu vládl zanzibarský sultán a kvetl obchod s otroky. Koneckonců, ani v době anglické kolonizace a po oficiálním zákazu obchodu s otroky toto velice výnosné podnikání nezaniklo a ještě začátkem tohoto století fungovalo. S trochou nadsázky by se dalo říci, že to jedna z mála věcí, které se za poslední století změnily. Stačí si totiž na den půjčit auto a projet ostrov abyste zjistili, že se zde opravdu žije jak před staletími: Venkované bydlí v rákosových chýších, jejichž jediným zařízením jsou tři kameny a hrnec, rybáři s odlivem vyplouvají na dlabaných loďkách a muezzin z vrcholku minaretu svolává k modlitbě.
A na závěr jednu radu: Ve svých cestovních plánech si dobu, kterou chcete strávit na Zanzibaru, vynásobte dvěma. Nebudete litovat.

Jarda Lhota, CK Adventura

Na dobrodružnou výpravu do Afriky, ale také na spoustu dalších zajímavých cest se můžete vydat s cestovní kanceláří Adventura. Více informací najdete na jejích internetových stránkách www.adventura.cz.

POZOR! Teď se navíc můžete na našem magazínu zúčastnit soutěže o trička a podložky pod myš, které věnuje CK Adventura. Soutěž probíhá v rubrice Hrajte a vyhrajte.
Reklama