Už dávno bylo prokázáno, že hudba má na lidský organismus zřejmý vliv. Potvrzují to četné studie a výzkumy, které jsou v současnosti hojně využívány i v obchodní sféře. Například v některých supermarketech a obchodních domech pouštějí hudbu podle toho, jestli je mezi regály narváno nebo jestli se jen sem tam objeví nějaký zákazník. Pokud je špička, hraje se rychlejší, dynamičtější muzika, která má lidi přimět k rychlejšímu nákupu a pak honem pryč. Pakliže je ale lidí poskrovnu, je naopak třeba je v provozovně udržet co nejdéle a inspirovat je k tomu, aby déle setrvali mezi regály a nakoupili i to, pro co nepřišli. Tady je proto na místě hudba pomalá, uklidňující až vemlouvavá.
Z těchto osvědčených triků vyšli nyní, na začátku třetího tisíciletí i osvícení výrobci aut. Jedna nejmenovaná automobilka oznámila, že ve spolupráci s německými specialisty na audioterapii doktorem Udo Singerem a profesorkou Hildegarde Liederovou vyvinula zcela nový model vozu neoficiálně pojmenovaný „sound-car“, o kterém se velmi hlasitě šuškalo v zákulisí letošního frankfurtského automobilového veletrhu.
V krátkosti se jedná o to, že každý z automobilů typové řady „sound-car“ bude vybaven speciálním audiopřehrávačem, který umožní nejen klasický poslech rádia a CD, ale navíc bude již v základní verzi vybaven kolekcí 865 skladeb rozdělených do desítek kategorií. Řidič si pak bude moci jednoduše volit muziku podle toho, v jaké dopravní nebo osobní situaci se právě nachází.
Tak například ocitnete-li se v zácpě uprostřed velkoměsta, zvolíte kategorii C1 a z vašich reproduktorů se bude linout uklidňující melodie, jež zabrání nárůstu adrenalinu ve vaší krvi a předejde obvyklým stavům od nervozity až po hysterii a vztek. Pokud naopak pojedete noční poměrně volnou dálnicí, navolíte D20 a pulsující energizující hudba vás nejen že nenechá usnout, ale navíc vám umožní dokonale si užít rychlou jízdu. Pro kochání se krajinou na klikaté okresce je například určena sestava skladeb označená N12, jež obsahuje veselé melodie na lidovou notku.
Výrobci mysleli také na častý nešvar, který trápí řidiče, a tím jsou neukáznění spolujezdci. Například hádající se děti na zadním sedadle nebo hudrající tchýně dovedou zvláště delší cestu pořádně znepříjemnit. K tomuto účelu je určena kategorie F6, která do vašeho vozu vnese pohodu a klid za pomoci relaxační, až uspávající hudby. Tady však výrobce důrazně upozorňuje na nutnost vypnout přední reproduktory a nechat hudební produkci působit pouze v zadní části vozu. V případě nedodržení tohoto pokynu totiž hrozí, že do sladkého spánku upadne nejen hašteřivá tchýně, ale také řidič sám.

Z Frankfurtu nad Mohanem Draha Zpěváčková