Léto už skončilo i podle kalendáře, a tak je čas uložit nafukovací lehátka, plavky a slunečníky do nejzapadlejšího koutu bytu a začít se těšit na zimu. Protože ta tu bude coby dup a je nejvyšší čas začít si vybírat, kam vyrazíte na lyže. Že ještě nevíte? Tak se nechte inspirovat. Protože jestli hledáte opravdový lyžařský ráj, tak dlouho neváhejte a vyražte do italských Dolomit.

Chcete vědět, proč právě tam? Tady je několik pádných důvodů: V Dolomitech najdete velmi kvalitní svahy pro všechny typy lyžařů od těch, co to na lyžích zkoušejí poprvé, až po skutečné borce. Navíc se nemusíte bát, že nebude sníh, protože Italové jsou pověstní tím, že mají nejrozsáhlejší baterii sběhových děl ze všech lyžařských velmocí v Evropě. Kromě toho jsou místní trati denně upravovány rolbou a místní dbají až téměř nábožně na to, aby všechno bylo tip ťop a aby byly terény nejen sjízdné, ale také bezpečné. Je zde neuvěřitelné množství lanovek od sedačkových až po kabinkové, jejichž počet rok od roku roste, a kde si můžete být jisti, že nebudete stát ve frontě, jak jste tomu uvykli v našich horách. Tady prostě sjedete kopec a než si stačíte přehodit hůlky do jedné ruky, už jste na řadě :-)
Další nezanedbatelnou výhodou jsou ceny, a to jak ubytování, tak lyžařských služeb včetně permanentek nebo třeba jídla a pití. Obvykle vás taková dovolená v Itálii přijde levněji než třeba podobný pobyt ve Francii. A už tu máme další výhodu, a to je poměrně snadná dostupnost Dolomit z České republiky. Je to opravdu blízko, takže i když zvolíte vlastní dopravu, nemusí se řidič druhý den těžce vzpamatovávat z náročné a vyčerpávající cesty. Pravda, nenajdete zde sice nějak extra vysoké vrcholky, ale pokud se „smíříte“ s výškami od 1 000 do 3 900 m n. m., určitě si v Dolomitech vyberete to svoje místečko. Co je na Dolomitech také velmi příjemné, to je počasí, které je zde opravdu velmi stálé a říká se, že tu mají do roka 90% dní slunečných. Co je na Dolomitech moc příjemné, a na co jsou místní obzvláště pyšní, to je perfektní propojení několika středisek pomocí sjezdovek a vleků nebo lanovek. Vznikají tak mnohakilometrové okruhy s rozmanitým terénem a převýšením, kde si můžete užívat celý den, aniž byste museli sjet jednu sjezdovku dvakrát. Typickou ukázkou takového systému je třeba okruh Sella Ronda, o kterém si ale více řekneme v některém z dalších článků v této rubrice.
Prostě lyžování v Dolomitech je opravdová lahůdka a věřte, že až ji jednou ochutnáte, nebudete už chtít znát nic jiného.

Specialistou na Itálii je CK Cicala, která ve spolupráci s dalšími partnery nabízí pobyty v nejkrásnějších lyžařských střediscích Dolomit za velmi zajímavé ceny, ale můžete se s ní podívat i do Rakouska, Švýcarska, Slovinska nebo Franci. Katalog Zima 2001/2002, jehož patronkou je naše slavná běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, si můžete objednat přes internet na e-mailu: cicala@informnet.cz nebo na adrese CK Cicala, Na dolinách 26/109, Praha 4, na telefonu 02/4143 4444.