Na Kanárské ostrovy jsme zvyklí jezdit proto, abychom se ohřáli, když je u nás chladno, a abychom se vykoupali v oceánu, který doma nemáme. Ale jsou i tací, kteří tam jezdí kvůli sopkám. Protože kanárské ostrovy nenabízejí jen příjemné pláže, pohodlné hotely a malebná i rušná města, ale také neuvěřitelná skalní panoramata, horská údolí tvarovaná lávou, která zde kdysi prýštila z nesčetných sopečných kráterů, hluboké průrvy a skalní rozsedliny. I to jsou Kanárské ostrovy.
Například o třetím největším Kanárském ostrově Gran Canaria se ještě před pár desítkami let hádali vědci, kteří se nemohli dopátrat, zda je tento ostrov, který je starý 16 milionů let, vznikl sopečnou činností, odlomením od Afriky nebo je to dokonce bájná Atlantida, o které se zmiňoval už Platón a která údajně ležela právě někde tam, kam se dnes jezdí celá Evropa slunit a koupat. Podle dostupných pramenů je pravda taková, že ostrov vznikl díky sopečným erupcím a dokladem toho je i horský masiv Pico de las Nieves, který je důsledkem činnosti sopky, která zde naposledy bouřila více než tisíc led před Kristem. Tvar a ráz krajiny nese ale dodnes stopy stékající lávy, která do úbočí vyryla své znamení. Gran Canaria je díky tomuto horskému masivu umístěnému právě uprostřed ostrova „kontinentem v malém“, jak se o ní často říká. Na severu úrodná krajina, na jihu turisty hojně obdivované písečné duny a skalnaté pobřeží, na západě pusté oblasti, kde nepotkáte živáčka.
Také největší Kanárský ostrov Tenerife je vulkanického původu. I zde najdete rozličné typy krajiny, od suchého jihu přes úrodný sever, až po vysokohorskou oblast s nejvyšším vrcholem ostrova (i celého Španělska) Pico de Teide (3718 m n. m.) s kráterem stále činné sopky, kam se denně vydávají turisté, které omrzelo ležet jen na pláži a plavat v oceánu. (Byla se tam podívat i naše čtenářka Věrka, která zde na magazínu vyhrála zájezd na Kanáry a Tenerife si vybrala jako cíl své cesty.)
O Lanzarote, čtvrtém největším z Kanárských ostrovů se říká, že vypadá jako měsíční krajina. Může za to více než 300 sopek, které dávají tomuto místu neuvěřitelnou atmosféru jíž vévodí černá sopečná půda a lávové jeskyně. Kupodivu se na této podivné půdě daří zemědělským plodinám, takže kromě turistického ruchu, který je držen v mezích snesitelnosti, je dalším zdrojem příjmu místních zemědělská výroba.
Ostrov La Palma má díky vrcholku Roque de los Muchachos (2426 m n. m.) největší převýšení na tak malé rozloze na světě. Tahákem turistů, kteří si rádi vyrazí do vnitrozemí, je národní park La Caldera de Taburiente - kotlina, která vyvstala do výšky až 4000 m působením sopečných erupcí. Eroze pak zničila vrchol hory a vytvořila uvnitř velkou kotlinu o průměru 10 km. Toto místo vás překvapí neuvěřitelnou barevností skal, pestrostí vegetace i osvěžující krásou vodopádů. Kousek odtud je také mladá sopka Teneguia, která si trošku zasoptila před třiceti lety a tak vám nabízí nebývalý pohled na lávová pole.

Tradičním a osvědčeným touroperátorem na Kanárské ostrovy je cestovní kancelář Canaria Travel, kterou najdete na adrese Praha 1, Jungmannova 6. Všechny další potřebné informace a telefonní spojení najdete na www.canariatravel.cz.