Ochrana domu se vyplatí. Pravděpodobnost vykradení komplexně zabezpečeného domu je 1 300 krát menší než nezabezpečeného. Když zlodějům cestu ztížíte, půjdou pravděpodobně jinam. Obvykle si totiž život nekomplikují.
A to prosím považte, že více než 75 % bytů nemá dodnes bezpečnostní dveře, o zabezpečení oken nemluvě. Přitom dveřmi a okny přichází kolem 90 % pachatelů.
Takže pojďme vylepšovat statistiky…

Nenechte nic náhodě
Ke kritickým místům ve vašem bytě či domě patří hlavní vchod, poštovní schránka, sklepní šachta, okna a okenní rolety, dveře na balkon a terasu, garážová vrata, kůlna na nářadí, dveře a vrata do zahrady, střešní a sklepní okna. Měli byste je proto opatřit bezpečnostním zařízením. Od mechanických, kam patří bezpečnostní dveře, zámky, rolety, mříže až po nejmodernější systémy, které vám dokonce zhasnou i zapomenutá rozsvícená světla.
Díky speciálním ústřednám můžete po telefonu třeba spustit topení, stahovat rolety, ale také otevřít vrata do garáže či zapnout troubu s kuřetem.

Investice se vyplatí
Ceny kvalitních dveří včetně bezpečnostních zámků, vložky, montáže a dopravy vyjdou na 14 000 Kč a výše. Prověřte si nejen atesty produktů, ale také firmy, jimž jejich instalaci svěřujete. Seznam certifikovaných výrobků najdete na stránkách ministerstva vnitra: http://www.mvcr.cz/prevence/obcanum/rady/odborne/certifik/seznam4.html.

Pojistná smlouva
Mít dobrou pojistnou smlouvu pro případ vloupání znamená: mít věci pojištěné na „novou hodnotu“, kterou některé pojišťovny nabízejí. Jinak s překvapením zjistíte, o kolik se díky amortizaci sníží plnění.
Pojistnou částku se také vyplatí průběžně navyšovat, abyste v případě krádeže nebyli tzv. podpojištěni. Platit deset let stejnou pojistku by znamenalo, že jste si za tu dobu nic nepořídili – alespoň tak to pojišťovny vnímají.
Pro starožitnosti a elektroniku se doporučuje uzavřít doplňková pojištění.

Desatero proti zlodějům:
1.
Pořiďte si bezpečnostní dveře nejméně 3. či 4. kategorie a zárubeň, kterou nelze roztáhnout nebo roztrhnout heverem.

2. Dbejte na zabezpečení oken, i těch zdánlivě malých a nedostupných. V případě bytu v prvním nebo posledním podlaží použijte mříže nebo bezpečnostní fólie, detektory pro pohyb, otevření dveří i oken či rozbití skla.

3. V bytových domech žádejte sousedy o celodenní uzamykání hlavních dveří a dobré osvětlení všech prostor v domě i před domem. Zároveň udržujte dobré sousedské vztahy – všímavý soused je nejlepší hlídač.

4. Vyhněte se v okolí informacím o svém majetku a nepřítomnosti. Poučte hlavně děti, že se nemají chlubit s tím, co vlastníte, a neříkejte jim, kam ukládáte cennosti.

5. Do bytu vpouštějte v rámci možností co nejmenší počet řemeslníků či cizích lidí. Než někoho vpustíte, přesvědčte se kukátkem, kdo zvoní, používejte řetízek či tzv. dveřní zastavovač, který brání otevření, nechte si předložit průkaz.

6. Kombinujte mechanické zabezpečení s elektronickým.

7. Nepoužívejte při odjezdu na dovolenou objednaný vůz taxislužby.

8. Během dovolené si cenné předměty a důležité doklady uložte raději do bezpečnostní schránky v bance.

9. Nezapomeňte na kvalitní pojistnou smlouvu.

10. Pořiďte si fotodokumentaci od dražšího vybavení bytu a tu společně s pořizovacími doklady uložte na bezpečném místě, nejlépe mimo byt.

 

Tipy Ženy-in: Poproste někoho, ať vám vybírá schránku. Přeplněná schránka je pozvánkou pro zloděje. Někdy se vyplatí i „psychologické triky“. Nechte třeba přede dveřmi používané boty. Pro zloděje to může být znamení, že je někdo doma.  

 
Reklama