Už jste navštívili zemi, kterou obejdete za dopoledne a stihnete přitom zhlédnout všechny její zajímavosti? A navíc zemi, ze které dohlédnete k moři, ale ona sama moře nemá? A navíc nejstarší republiku na světě? Je to jednoduché – vydejte se do San Marina.
Samostatná republika San Marino se nachází jen 27 kilometrů od italského letoviska Rimini, na svazích hory Monte Titano (739 m). Na rozloze něco málo přes 60 km² žije více než 22 tisíc obyvatel, její stejnojmenné hlavní město je rozloženo ve výšce 675 metrů nad mořem, které se při kterémkoliv pohledu z opevnění leskne v dálce. Z přímořských letovisek sem vozí turisty autobusy, výlet klimatizovaným autobusem vyjde zhruba na 14 tisíc lir (cca 14 DM) na osobu a je příjemným zpestřením monotónního pobytu na pláži.
San Marino bylo založeno podle tradice již v roce 301 dalmatským kameníkem Marinem jako náboženská obec, nezávislou republikou je od r. 1261 (ale podle některých dokumentů už dokonce od r. 885!) a nezávislost si dokázalo uchovat i v průběhu všech válek. Hlavním zdrojem příjmů je turistický ruch a vydávání známek. Politické uspořádání je podobné italskému, platí zde také italská měna. Státní zřízení je obdobné jako ve středověkých městských republikách.
Do města se vstupuje nikoliv celnicí, ale branou Porta S. Francesco z r. 1451, kde je též parkoviště. Procházka úzkými a křivolakými uličkami nabízí příjemné zážitky spolu s možností nákupu všech možných suvenýrů – pohledů, nápojů, všelijakých cetek a třebas i módního oblečení. Staré město je obklopeno středověkými hradbami, z nichž se naskýtá překrásný pohled nejen k nedalekému moři, ale hluboko do krajiny i na nedaleký hřeben Apenin. Na nejvyšších bodech útesu hory Monte Titano stojí pevnosti La Rocca Guaita, Fratta a věž Montale, mezi nimiž vede vyhlídková cesta. Z vesnice Bogo Maggiore, která leží na příjezdové silnici od moře, vede nahoru do San Marina strmá kabinová lanovka.
Pokud budete přesyceni překrásnými panoramatickými výhledy, můžete navštívit Museo Pinacoteca Governativi (museum s mnoha různými exponáty), Palazzo Pubblico (sídlo vládních úřadů) nebo novoklasicistní Basilica di S.Marino (s ostatky zakladatele) či chrám S. Francesco (s malou obrazárnou). Ze všech koutů této zajímavé zemičky na vás dýchá 1700 let historie a tradice a pobyt v ní je příjemným zážitkem v dnešní uspěchané době.

Šárka K.

Cestovní kanceláří, která nabízí mimo jiné i pobyty v Rimini (odkud je do San Marina co by kamenem dohodil) a s níž se můžete podívat prakticky po celé Itálii, je CK Cicala. Informace a katalog získáte na adrese Na dolinách 26/109, Praha 4, na telefonu 02/4143 4444 nebo prostřednictvím e-mailu cicala@informnet.cz
Reklama