Ač hlavní město Finska, působí Helsinky na svého návštěvníka spíš jako poklidné přímořské městečko než pulsující metropole. Snad je to dáno vrozeným klidem až flegmatismem Finů, snad je to dáno tím, že Helsinky nebyly vždycky hlavním městem a i když zde je centrum kultury i hospodářství země a nachází se tu významný přístav, nemáte ani v té největší špičce pocit shonu. Život tu plyne jakoby mimochodem za uklidňujícího šumění Baltu, podle kterého se také městu říká Dcera Baltu.
Samotné centrum města je také úzce spjato s mořem, v přístavu na náměstí Kauppatori se koná denně velký trh nejen s mořskými produkty a zeleninou, nad tím krouží rackové a do výšky se kousek odtud vypíná bělostná budova Dómu, jedné z dominant města, na kterou je nejlepší pohled z lodi. Třeba z té, která vás sveze na nedaleký ostrov Suomenlinna, kde bývala významná pevnost chránící město před útoky z vody, dnes je toto místo cílem turistů a místem, kde se procházejí mladí i staří, místní i turisti a kde se dá udělat perfektní piknik s výhledem na nekonečnou hladinu moře.
Když se vrátíme do Jižního přístavu, musíme si všimnout nevelké sochy patronky města mořské víly jménem Havis Amanda, jejíž odhalení v roce 1908 vyvolalo pohoršení ctnostných občanů, protože je tak trochu nahatá J. Helsinky jsou hlavním městem teprve od roku 1812, takže veškeré význačné stavby jsou poměrně mladé. Je zde spousta klasicistních budov (například kolem Senátního náměstí), které připomínají trochu Vídeň a trochu St. Peterburg. Nechybí ani vznešená promenáda s parkem, která se jmenuje Esplanadi, ale místní jí říkají familiérně Espa. Jedna strana bývala odedávna „švédská“ a druhá strana „finská“, obě ale nabízí za výlohou to nejfajnovější zboží, co v Helsinkách můžete koupit.
Pokud si chcete pohodlně obhlédnout město, můžete použít „okružní“ tramvajovou linku 3T, která vás povozí po celých Helsinkách. 24 hodinová turistická jízdenka, která platí kromě tramvají, metra a autobusů i na loď na Suomenlinnu, stojí 25 finských marek. Z Prahy do Helsinek to trvá letadlem něco přes dvě hodiny a ČSA sem létají denně v deset dopoledne. Pozor, v Helsinkách si musíte posunout hodinky o jednu hodinu dopředu. Vydejte se tam na výlet! Nemusíte přece pořád jezdit jenom na jih, ne? Jo, a nezapomeňte si v Helsinkách zajít na pivo. Třeba do restaurace Praha na náměstí Kaivopiha.