Letní měsíce jsou tradičně vyhrazeny dovoleným a cestování, a kdo si užívá volno aktivně, jistě netráví noci jen v hotelech a penziónech. Aby se vám v přírodě spalo pohodlně a příjemně, musíte mít kromě dobrého spacáku i odpovídající karimatku - podložku, kterou si dáte pod sebe. Jaká je nabídka a podle čeho karimatku vybírat, nám poradili v pražské prodejně outdoorového vybavení Hanibal.
Na léto je asi nejpohodlnější hliníková podložka, tak zvaná “alumatka“. Její izolační schopnosti nejsou stoprocentní, ale pokud ji chceme užívat jen v tuzemských podmínkách v létě, bohatě stačí. Alumatky však nejsou určeny pro „princezny na hrášku“. Jejich největší výhodou je cena – okolo 150 korun, váha – 160 gramů a skladnost. Z alumatky těžké jako tabulka čokolády uděláte malý váleček, který snadno strčíte do jakéhokoli zavazadla.
Nejběžnějším typem karimatek jsou pěnové karimatky. Jejich nespornou výhodou je cena – pohybuje se okolo sta korun. Vyrábějí se v různých výškách, od 8 do 12 mm a jejich izolační schopnosti jsou pro léto v české nížině dostačující, ale do hor nebo do vlhka by nám už asi nestačily. Jsou totiž vyrobeny z materiálu s otevřenými póry, kterými nejen cirkuluje vzduch, který oslabuje tepelné izolační vlastnosti karimatky, ale i vlhkost. Uložíte-li se na pěnovou karimatku na mokrý podklad, můžete se ráno probudit nepříjemně provlhlí. Tyto karimatky jsou sice lehoučké, ale poměrně neskladné, takže jejich transport může být při pěších nebo kolových výletech trochu problematický.
Kdo chce cestovat do hor, měl by mít s sebou minimálně “evazotku“. Je z materiálu podobného předchozímu typu, ale s uzavřenými póry. Desetimilimetrová evazotka vás přijde na 400 korun, čtrnáctimilimetrová, na které už můžete spát v teplotách okolo nuly, stojí 600. Uzavřené póry zabraňují pronikání vlhkosti a zajišťují dokonalou tepelnou izolaci. Výhodou je i to, že se po tomto materiálu nic nesmýká, takže se ráno i se spacákem nenajdete dva metry od podložky. Nevýhodou je opět neskladnost.
Skutečnou lahůdkou pro cestovatele jsou samonafukovací karimatky. Vyrábějí se v různých tloušťkách a jejich cena se pohybuje od 1500 do 2500 korun. Pod potahem se skrývá pěnový materiál, který má tendenci se rozpínat. Jakmile karimatku rozbalíte, sama se vám nafoukne, vy ji jen zašpuntujete, aby vám z ní po dolehnutí vzduch neunikl. Jestli se vám bude zdát málo nafouklá, přifouknete ji ústy. Sbalíte ji jednoduše tak, že z ní vytlačíte vzduch stočením do miniaturního lehoučkého válečku, který se vám vejde kamkoli. Izolační vlastnosti skvělé, přenosnost výborná, nevýhodou je tu jen vysoká cena.
NÁŠ TIP: Cenově úžasná a do batohu skvělá se nám zdá lehoučká nafukovací karimatka. Stojí okolo 700 korun, sbalíte ji do balíčku velkého jako půlka chleba, je pohodlná a izoluje dokonale. Jedinou nevýhodou je, že si ji musíte před spaním sami nafouknout. Jednu můžete vyhrát i v naší dnešní soutěži!

Více o outdoorovém vybavení najdete na internetové stránce www.hanibal.cz.