Možná leží zdánlivě trochu ve stínu slavnějších a více navštěvovaných států Evropy, ale zdání klame v tomto případě na celé čáře. Holandsko je totiž země, kde najdete vše od historie, přes sportovní vyžití až po zábavu a poučení pro celou rodinu. Pokud se chystáte s nejbližšími na prázdniny tímto směrem, zastavte se určitě v některém zábavním parku na cestě a vysloužíte si tím nadšení dětí i partnera.
První zastavení po dlouhé cestě vás bude čekat krátce poté, co překročíte hranice Holandska nedaleko Oberhausenu v městečku Arnhem, ve kterém se nachází safari park, kde je možno zvířata pozorovat ve velkých přírodních výbězích, je tady vybudován pavilon tropického pralesa, plný palem a lián, potoků s rybami, vodopády, můstky z bambusu. Nad hlavami vám létají velicí pestrobarevní papoušci a všude se ozývají typické pralesní skřeky. Jediným otevřením dveří se ocitáte v jihoamerické poušti. Kaktusy, želvy, kozy, vyprahlá kamenopísčitá krajina, indiánské pueblo. Bombastickým zážitkem je ale bezpochyby největší akvárium na světě s mořskou vodou. Ocitáte se na dně oceánu s vrakem lodi, kterou proplouvají žraloci a nejroztodivnější druhy ryb se zde prohánějí po celých hejnech. Na ploše 45 ha tohoto parku žije přes 3 000 zvířat. Je možno ho navštívit celoročně od 9.00 do 17.00 hodin, od dubna do září do 19.00. Vstupné je 29 NLG, děti od 4 do 9 let platí 24 NLG.
Nedaleko od městečka Arnhem se rozkládá další zajímavost tohoto kraje - největší přírodní park v zemi. Na 54 ha nezvykle zvlněné krajiny je vybudována hustá síť stezek pro pěší i cyklisty a vy si zde můžete zdarma zapůjčit jedno z 900 kol a třeba celý den jezdit přírodou nebo navštívit jedno ze tří muzeí, která se na chráněném území parku nalézají. Jde o Muzeonder, první muzeum na světě, které bylo celé zbudováno pod zemí. Tady můžete například vidět na dno kráteru aktivní sopky a zažít slabé otřesy půdy při lehkém zemětřesení, nebo pozorovat v prosklené místnosti celý kořenový systém 150 let starého buku. Druhým muzeem je Rijksmuzeum Krüller-Müller, které je s věhlasnou sbírkou Vincenta van Gogha, Picassa, Seurata, Braquea a Mondriana jedním z nejzajímavějších v zemi. Obrazy jsou umístěny v úžasném funkcionalistickém domě, který pro svou sbírku nechala před více než 60 lety vystavět paní Krüller-Müllerová, osvícená a moderní žena bohatého rejdaře. Sochy Rodina, Serryho, nebo Moora jsou pak rozmístěny venku a tvoří největší sbírku sochařského umění v plenéru v Evropě. Otevřeno je denně od 9.00 do 17.30, vstup stojí 10 NLG, děti od 6 do 12 let zaplatí polovinu.
Asi po hodině jízdy na sever přijedete do městečka Harderwijk, kde si rozhodně nenechte ujít slavné Delfinárium. Veliký park je součástí Zeedierenpark Harderwijk - největšího mořského zooparku v Evropě. Množství bazénů s představením cvičených tuleňů a lachtanů, umělá laguna, pavilon pro výzkum chovu delfínů, projekce trojrozměrného filmu Mořský sen, podmořský zážitek s barracudou a veliká zastřešená aréna s představením delfínů - to vše nabízí mořský zoopark. K tomu mnoho dětských hřišť, restaurací, dětský vláček a volně přístupná pláž pro sport i odpočinek. Otevřeno je od 24. února do 28. října od 10.00 do 18.00 hod, vstupné 39,50 NLG.
Kamkoli pojedete dál, narazíte na mnoho dalších zajímavých míst, historických hanzovních měst, parků, zámků. Nechybějí ani rybářské a zemědělské vesničky s bohatou minulostí a dynamickou současností, nebo nová území, vzniklá vysušením. Jisté je ale jedno - budete se zde cítit všude velice příjemně a návrat domů bude celá rodina oddalovat, jak jen to bude možné.

Vlaďka